Sposoby na kaca – co jeść?

[REKLAMA]

Kac i związane z nim objawy są zmorą dla osób świętujących w karnawał, w Sylwestra, czy z okazji innych Świąt. Pojawiające się objawy takie jak ból głowy, mdłości, czy niełatwe do ugaszenia pragnienie mogą być bardzo dokuczliwe i trudne do zniesienia. Niemniej istnieją pokarmy i napoje, które spożywane przed imprezą i po niej spowodują złagodzenie wyżej wspomnianej dolegliwości, bądź sprawią, że nie wystąpią w ogóle. W poniższym artykule postaramy się to Państwu przybliżyć.

Co jeść i pić przed imprezą i w jej trakcie? 

  • Tłuste jedzenie 

Nie powinniśmy nigdy spożywać alkoholu na pusty żołądek. Taki sposób picia spowoduje szybkie wchłanianie alkoholu do organizmu. Poza tym w przyszłości po kilku razach takiego picia mogą się pojawić wrzody żołądka. Dlatego też najlepiej syto zjeść. Najlepszym rozwiązaniem będzie tłusty posiłek, bowiem tłuszcz spowolni wchłanianie alkoholu.

  • Woda 

Alkohol jest bardzo moczopędny, w związku z czym pijąc go powodujemy wzmocnienie diurezy, a tym samym odwodnienie organizmu. Nasz płyn mózgowo-rdzeniowy zagęszcza się i pojawia się bardzo silny ból głowy. Dlatego najlepiej podczas picia alkoholu przy okazji pić dużo wody, dzięki czemu unikniemy powyższych objawów.

  • Domowe tabletki na zapobieganie negatywnym skutkom picia 

Wiele osób przed piciem bierze ogólnodostępne leki, które mają zapobiec objawom kaca na drugi dzień. Niemniej jednak wystarczy wziąć przed piciem, lub w trakcie kilka tabletek rutinoscorbinu. Witamina c w nim zawarta będzie przyspieszać trawienie alkoholu, dzięki czemu objawy kaca zmniejszą się.

Co jeść i pić po imprezie? 

  • Miód 

Nawet niewielkie spożycie alkoholu powoduje duże utraty glukozy, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Przy jej dużej utracie mogą się pojawić objawy hipoglikemii, takie jak zasłabnięcia, drżenie rąk, szybkie tętno. Wystarczy jednak zjeść jedną łyżkę miodu. Zawiera on cukier owocowy, czyli fruktozę, która bardzo szybko podnosi poziom glukozy we krwi, co spowoduje zniknięcie powyższych objawów.

  • Jajko ugotowane na miękko 

Alkohol działa drażniąco na błonę śluzową żołądka, który i tak musi wykonać sporo pracy w związku ze spożytymi procentami. Dlatego po imprezie najlepiej nie obciążać go i spożywać na śniadanie tylko i wyłącznie lekkostrawne potrawy. Jedną z nich może być jajko na miękko. Oprócz tego, że łatwo je strawimy, dodatkowo zawarta w nim cysteina pomoże nam w procesie trawienia i w odtruwaniu organizmu z alkoholu.

  • nawadnianie organizmu 

Duże spożycie alkoholu zaburza wydzielanie hormonu zwanego wazopresyną. Odpowiada on za gospodarkę wodną organizmu. W rezultacie woda zamiast zostawać w tkankach, jest intensywnie usuwana na zewnątrz. Dlatego też musimy intensywnie nawadniać nasz organizm, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków odwodnienia (Źródło: Sposoby na Nowy Rok bez kaca – co jeść na kaca?)

Podsumowując powyższy artykuł warto zaznaczyć, że skutki dużego spożycia alkoholu mogą być bardzo dokuczliwe, jednakże wystarczy zastosować się do powyższych rad, dzięki którym zmniejszymy, lub całkowicie wyeliminujemy ewentualne objawy kaca.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać np. z pomocy dietetetyka, np. https://www.dietetykwszczecinie.pl/dietetyka-online.html.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*