Wyposażenie kuchni: meble wolnostojące czy do zabudowy – mikrofalówka, lodówka, okap

W każdej kuchni musi się znaleźć miejsce dla wielu różnych sprzętów i urządzeń. Trudno wyobrazić sobie swoją kuchnię na przykład bez kuchenki mikrofalowej, lodówki czy okapu. Skoro tak, postanowiliśmy poświęcić każdemu z tych urządzeń krótką chwilę i sprawdzić, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, a dokładniej ocenić, w jakim wariancie będą praktyczniejsze – w odmianie wolnostojącej czy do zabudowy.

Jak wybrać kuchenkę mikrofalową?

Jest wiele rzeczy, na jakie należy zwrócić przy wyborze mikrofalówki, która jest bardzo praktycznym urządzeniem. Jeżeli wziąć pod uwagę jej parametry techniczne, na pewno ważna jest moc mikrofali oraz jej pojemność. To jednak nie wszystko, ponieważ nie można zapomnieć, że współczesne mikrofalówki są bardzo bogate w funkcje dodatkowe. Wymienić tutaj należy m.in. możliwość gotowania na parze, funkcja grilla czy termoobieg.

Oprócz parametrów technicznych i funkcji należy jeszcze zdecydować, jakie ma to być urządzenie – wolnostojące czy do zabudowy. Jak wskazuje nazwa, kuchenka mikrofalowa wolnostojąca może zostać umieszczona w dowolnym miejscu na blacie. Minusem jest fakt, że zabiera nam przestrzeń roboczą, co może mieć znaczenie zwłaszcza w mniejszych kuchniach.

Wygodniejsze pod tym względem są mikrofalówki do zabudowy, które są wbudowane w słupek i umieszczone na dowolnej wysokości. Oczywiście także i ten wariant ma swoje wady. Przede wszystkim wskazać trzeba tutaj na cenę, ponieważ są one droższe w zakupie. Rzecz jasna taka mikrofalówka sprawdzi się wyłącznie w specjalnych zabudowanych kuchennych.

Wracając do ceny, zawsze na takim zakupie można oszczędzić nawet kilkaset złotych. Przede wszystkim wato korzystać z różnych promocji i rabatów. Sęk w tym, że sprawdzenie oferty kilkuset sklepów internetowych jest trudne i czasochłonne. Stąd najrozsądniejsze jest sprawdzenie cen konkretnych modeli kuchenek mikrofalowych poprzez porównywarki cenowe, w tym największą z nich, a więc Ceneo.

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca – co lepsze?

Podobny dylemat dotyczy również lodówek. Większość wybiera lodówki wolnostojące i można to zrozumieć. To element wyposażenia, który można umieścić w każdym miejscu kuchni, chociaż należy pamiętać, że lodówka musi być oddalona od źródeł ciepła. Sama lodówka wolnostojąca ma różną pojemność i wysokość. Na rynku są modele jednodrzwiowe i dwudrzwiowe. Bardzo szeroki jest też design takich produktów AGD. Różne mogą być też funkcje dodatkowe (np. kostkarka do lodu).

Jeżeli jest to lodówka do zabudowy, nie różni się ona niczym od pozostałych szafek zabudowy kuchennej. Przede wszystkim jest to doskonały wybór w przypadku minimalistycznych wnętrz. Oczywiście zabudować można wyłącznie modele, które są do tego specjalnie zaprojektowane i przystosowane. Nie można tego robić ze zwykłą lodówką, co szkodzi jej poważnym uszkodzeniem.

Po stronie plusów takiego urządzenia należy zapisać design, gdyż jest ona niewidoczna w kuchni. Jej minusem jest mniejsza pojemność. Mimo wszystko na pewno jest to rozwiązanie warte bliższego zainteresowania. Szczególnie jeżeli ma to być kuchnia urządzona w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Wówczas lodówka do zabudowy sprawdzi się tam znakomicie.

Jaki okap do kuchni – zalety okapów do zabudowy

Ostatnim opisywanym elementem wyposażenia jest okap kuchenny. Również w tym wypadku można postawić na model do zabudowy. Umieszcza się go wówczas najczęściej w górnej szafce nad płytą grzewczą.

Co nie jest bez znaczenia, okapy do zabudowy są kompaktowe, a więc mają niewielkie rozmiary i można je zabudować w dowolnej szafce. Co więcej, zajmują one tylko część takiego mebla. Reszta może zostać spożytkowana na przechowywanie różnych rzeczy, które przydadzą się w kuchni.

W końcu warto zwrócić uwagę na cenę takich produktów. Okapy do zabudowy potrafią być naprawdę tanie. Oczywiście również w tym przypadku zachęcamy do tego, żeby szukać dodatkowych oszczędności i nabywać najtańsze produkty na rynku. Nie ma sensu przepłacać na takim samym produkcie, skoro u konkurencji można go znaleźć w zdecydowanie niższej cenie. Podobnie jak w przypadku lodówek, kuchenek mikrofalowych i wszystkich innych urządzeń, które przydają się w kuchni i nie tylko, warto porównywać ich ceny przez porównywarki (m.in. Ceneo).

Nie są to wszystkie argumenty, które przemawiają za modelem do zabudowy. Jest ich więcej. Będzie to dobry wybór również wówczas, kiedy nie możemy lub nie chcemy montować okapu do ściany. Warto zrezygnować z okapów przyściennych, jeżeli ściana jest wykonana z regipsów. Wówczas zwłaszcza większy okap nie sprawdzi się na takiej ścianie. Oprócz tego mogą przeszkadzać najróżniejsze elementy konstrukcyjne, w tym położenie sufitu, skosy, okna itp. Jeżeli nie ma możliwości zamontowania okapu przyściennego, sufitowego czy wyspowego, warto wybrać okap do zabudowy.

Sam fakt, że warto mieć okap kuchenny, nie budzi bowiem najmniejszych wątpliwości. Dzięki temu podczas gotowania para nie osadza się na zabudowie i innych urządzeniach, ale także ścianach czy oknach. Oczywiście w ten sposób łatwo można też usunąć nieprzyjemne zapachy, którymi przesiąknąć mogą zasłony, dywany itp.

Podsumowując, wiele przemawia za tym, żeby inwestować w urządzenia do zabudowy. To doskonały wybór szczególnie w kuchniach minimalistycznych, kiedy nie chcemy eksponować takich urządzeń. Oczywiście w zabudowie mogą być nie tylko okapy, lodówki czy kuchenki mikrofalowe. Bardzo często dotyczy to również piekarników czy zmywarek.

Faktem jest, że takie produkty bywają droższe, ale chcąc cieszyć się nowoczesną i funkcjonalną kuchnią, nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Szczególnie że swoje kosztuje także zabudowa meblowa, a jak zauważyliśmy wyżej, na urządzeniach i sprzętach do kuchni można sporo oszczędzić, aczkolwiek należy wiedzieć, gdzie i jak ich szukać. Jako że zakupy internetowe są dziś coraz popularniejsze, atrakcyjniejsze i bezpieczniejsze, osobiście rekomendujemy właśnie tę drogę zakupu, wcześniej szukając optymalnego modelu w sklepie, który ma najlepszą ofertę cenową. Dobrze jest wykorzystać do tego porównywarki cenowej Ceneo. Jest to bowiem największe i najczęściej aktualizowane tego typu narzędzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*