Najlepsza kawa ziarnista

Kawa jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych napojów na ziemi, zaraz obok herbaty czy alkoholu. Wielu jednak zadaje sobie pytanie jaka będzie najlepsza kawa ziarnista. W tym artykule przygotowałem dla was ranking kaw ziarnistych, które moim zdaniem można zaliczyć do tych najlepszych. Jaka więc jest najlepsza kawa ziarnista?

Historia kawy

Nim jednak przejdziemy do rankingu kaw ziarnistych, warto poznać trochę więcej informacji na sam temat tego naparu. Kawa jest napojem sporządzanym z palonych, a następnie mielonych, lub też poddanych procesowi instantyzacji ziaren rośliny zwanej kawowcem. Owoce kawowca były wykorzystywane w Etiopii już w I tysiącleciu przed naszą erą. Wielce prawdopodobnym jest, iż kawę odkrył etiopski lud Oromo zamieszkujący region Kaffa. W XIII lub XIV wieku najprawdopodobniej dzięki kupcom arabskim kawa trafia Jemenu, który to po dziś dzień dostarcza najdroższą z kaw. Następnie Beduini doprowadzili do rozpowszechnienia jej w całej Arabii. Wraz z ekspansją arabską zwyczaj picia kawy rozprzestrzenia się na cały Bliski Wschód. W Europie pojawia się mniej więcej w roku 1573 kiedy to niemiecki podróżnik oraz botanik Leonhard Rauwolf opisuje ją w swoim dziele, oraz wraca wraz z nią do Europy. Do Polski kawa dociera pod koniec XVII wieku z strony południowej, dzięki panującym nad Mołdawiom Turkom. 

Najlepsze kawy ziarniste

Z wyborem dobrej kawy jest podobnie jak na przykład z winem czy herbatą. W sklepie na półce, czy w Internecie możemy znaleźć bardzo wiele gatunków i odmian kawy. Pojawia się zatem pytanie – która z nich będzie najlepsza? 

Na samym początku warto podkreślić iż wyróżniamy dwa najpopularniejsze gatunki kawy, jest to Arabica oraz Robusta. Zdaniem ekspertów w tej dziedzinie to Arabica jest uważana za gatunkowo lepszą i bardziej szlachetną. Natomiast Robusta wyróżnia się niezwykle mocnym i intensywnym smakiem. Badania wykazały, iż zawiera ona więcej kofeiny. 

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas szukania tego, która kawa ziarnista będzie najlepsza, to kraj pochodzenia ziaren. Eksperci twierdzą, iż te najlepsze uprawiane są na uprawach ekologicznych w wysokich partiach gór (czyli takich powyżej 1000 metrów nad poziomem morza). Kolejna rzecz to nasłonecznienie, które w niektórych krajach jest większe. Z tego też powodu wielu ceni sobie ziarna pochodzące z Brazylii lub Kostaryki.

Następną cechą, która ma wpływ na to, która kawa ziarnista będzie najlepsza to stopień palenia, gdyż ma on bezpośredni wpływ na smak przygotowanego naparu. I tak ciemne palenie będzie skutkować mocnym podkreśleniem goryczy ziaren, zaś kawy jasno i średnio palone będą o znacznie delikatniejszym smaku.

Kawa crema, czyli cienka warstwa pianki która wytwarza się na naparze po jej przygotowaniu, ma ona lekko brązowy kolor, zwiększa aromat i potęguje intensywność doznań smakowych.

Ranking kaw ziarnistych

Biorąc pod uwagę szereg czynników przygotowałem ranking moim zdaniem najlepszych kaw ziarnistych.

  • 1 miejsce – Lavazza Qualita Oro, która składa się w 100% z ziaren Arabiki pochodzącej Ameryki Południowej oraz Afryki. Ze względu na średnie palenie ziaren, charakteryzuje się delikatną mieszanką słodyczy i kwasowości, która nie podrażnia gardła. 
  • 2 miejsce – Pellini Top, która składa się w 100% z ziaren Arabiki pochodzącej z ekologicznej uprawy na terenach górskich. Smak kawy parzonej z tych ziaren jest delikatny i lekko słodki z wyczuwalną nutką tak charakterystycznej dla Arabiki goryczy. 
  • 3 miejsce – La Brasiliana Marfisa, która składa się w z ziaren Arabiki, a mówiąc dokładniej jej trzech odmian z Kolumbii, Salwadoru i Brazylii. Ziarna były uprawiane na ekologicznych polach pod czułą obserwacją ekspertów. Do tej mieszanki dodano jeszcze niewielką ilość Robusty, co wpływa na jej charakterystyczny smak. Zaparzona kawa charakteryzuje się niewielką nutką czekolady, która bardzo dobrze komponuje się z delikatną goryczą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*