Czy warto piec samemu chleb?

[REKLAMA]

Chleb to podstawa śniadań i kolacji wielu osób. Zdecydowana większość z nich zaopatruje się w pieczywo w pobliskich sklepach, piekarniach lub marketach. Niestety, co zauważają niemal wszyscy „zjadacze” chleba, jego jakość systematycznie się pogarsza. Wspomnienie ciepłych, pachnących bochenków wywołuje rozrzewnienie i nijak ma się do dzisiejszego pieczywa sprzedawane w foliowych opakowaniach, często wypiekanego z pieczywa głęboko mrożonego. Na szczęście jest alternatywa dla każdego, kto chce nadal rozkoszować się pełnowartościowym chlebem. Wystarczy piec go samemu. Czy to się opłaca? Co będzie potrzebne do tego celu?

Dlaczego warto piec chleb samemu?

Przede wszystkim z powodu niepowtarzalnych walorów smakowych, jak również znajomości składników, które do chleba wykorzystujemy. Gatunek mąki, dodatki w postaci ziaren, a także sam sposób przygotowania pieczywa, który daje pewność, że powstało ono w warunkach akceptowalnych. Pełna kontrola nad recepturą chleba jest szczególnie ważna dla osób, które przebywają na diecie. Wiedza o tym, jakie dodatki zostały wykorzystane do upieczenia bochenka chleba jest niezwykle ważna dla tysięcy osób.

Koszt chleba samodzielnie pieczonego

Czy pieczenie chleba samemu wychodzi taniej czy drożej niż zakup gotowego pieczywa? Pod tym względem nie ma się co oszukiwać – pieczenie chleba samemu jest droższe. Wynika to przede wszystkim z kosztu zakupu składników wyższej jakości, mniejszego wolumenu wypieków, jak również kosztów energii, która jest potrzebna do zasilania piekarnika lub innych urządzeń do wypieku. Jednak nie powinniśmy na wszystkie rzeczy w życiu patrzeć przez pryzmat ceny. Szczególnie dotyczy to tych związanych z jedzeniem, smakiem i zdrowiem. Piekąc chleb samemu, na pewno będzie on nam smakował bardziej, będzie bardziej pożywny, a ponadto da wielką satysfakcję i pozwoli się pochwalić nim wśród znajomych lub rodziny. Taki domowy, własnoręcznie pieczony chleb może np. posłużyć do stworzenia wyjątkowych, pysznych zakąsek na domówkę.

Co jest potrzebne do samodzielnego wypieku chleba?

Oprócz chęci i czasu, potrzebne są oczywiście sprawne urządzenia. Dobrze działający piekarnik, zapewniający równomierne nagrzewanie to podstawa. Jeśli twój stary piekarnik nie sprawuje się już najlepiej, warto go wymienić na nowy. Pieniądze na ten cel może zapewnić pożyczka przez internet, idealnie nadająca się na zakup nowego AGD. Alternatywą dla piekarnika mogą być specjalistyczne urządzenia do gotowania i pieczenia – jak np. Thermomix. Koszt jego zakupu nie należy do najmniejszych, urządzenie kosztuje kilka tysięcy złotych, ale liczne możliwości pozwalają zrekompensować wysoką cenę. Jeśli marzysz o posiadaniu takiego urządzenia, ale przeszkodą jest cena, to pożyczka przez internet ponownie może pomóc wyjść z finansowych opresji. Wszystko co musisz zrobić, aby otrzymać pożyczkę gotówkową w kwocie nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, to być osobą pełnoletnią i posiadać obywatelstwo polskie. Sam proces wnioskowania jest bardzo szybki  prosty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*