Jak ulżyć sobie podczas gotowania i sprzątania?

[REKLAMA]

Praca w domu potrafi być wymagająca. Regularnie musisz sprzątać i gotować, co wymaga nie tylko poświęcenia sporej ilości wolnego czasu, ale również sił witalnych. Z czasem może się to odbić na Twoim zdrowiu. Nie jest tajemnicą, że wiele kobiet narzeka na ból w plecach, co mocno utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków w kuchni i w całym domu. Sprawdzamy, jak ulżyć sobie w tych cierpieniach. Okazuje się, że jest to możliwe. Wystarczy, że sięgniesz po odpowiednie produkty.

Odkurzacz pionowy zamiast tradycyjnego

W pierwszej kolejności odniesiemy się do odkurzaczy. Obecnie mocno na znaczeniu nabierają odkurzacze pionowe. Nie jest tajemnicą, że odkurzanie obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, na którym spoczywa ciężar górnej części ciała. Podczas odkurzania dodatkowo napinasz kręgosłup. Zdarza się, że dłuższe odkurzanie powoduje nawet zdrętwienie dolnej partii kręgosłupa. Nic dziwnego, że przy częstym odkurzaniu pojawiają się bóle.

Na szczęście możesz zaradzić swoim cierpieniom. Przede wszystkim polecamy tutaj odkurzacze pionowe. Praca z nimi jest znacznie wygodniejsza. Nie ma on bowiem giętkiej rury. Jest ona sztywna i długa, przez co odkurzania nie wymaga schylania.

Jednak jest to tylko jeden z wielu atutów takich urządzeń. Oprócz tego odkurzacz pionowy zajmuje mniej miejsca, co ma znaczenie zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach (np. kawalerki). Oprócz tego większość takich sprzętów nie ma worka, a tylko pojemnik na odpady wymagający czyszczenia.

Jeżeli możemy coś polecić, zalecamy odkurzacze z filtrem HEPA. Jest to o tyle istotne, że filtr ten usuwa drobne pyły. Pamiętaj bowiem, że osoba odkurzająca wdycha mnóstwo kurzu (nawet 250 razy więcej niż osoba, która przebywa w odkurzanym pomieszczeniu). Taki odkurzacz jest obowiązkowy m.in. dla alergików i osób z astmą. W kurzu mogą znajdować się bowiem groźne dla zdrowia roztocza i grzyby.

Oczywiście na odkurzacze pionowe z filtrem warto postawić również wówczas, kiedy nie masz problemu z chorobami płuc. Wspomniane wirusy i inne drobnoustroje mogą bowiem sprzyjać różnym chorobom układu oddechowego, a nawet serca. Na szczęście wybór odkurzaczy pionowych z filtrem jest dziś bardzo szeroki. Dobrą oceną wśród użytkowników cieszą się m.in. odkurzacze Xiaomi.

Pas lędźwiowy na bóle kręgosłupa

Skoro jesteśmy już przy bólach kręgosłupa, z pewnością bardzo pomocne w tej materii są najróżniejsze zabiegi z masażystą i fizjoterapeutą. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w produkty, które uśmierzają ból. Dobrym przykładem jest pas na kręgosłup. Głównie mówimy tutaj o lędźwiowym odcinku kręgosłupa, który jest w największym stopniu narażony na przeciążenia.

Jest wiele schorzeń, przy których warto kupić pas lędźwiowy (np. dyskopatia, rwa kulszowa, osteoporoza, niestabilność kręgów, przepuklina krążka międzykręgowego, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, wady postawy, urazy kręgosłupa). Oprócz tego jest on wskazany przy przeciążaniach i nadwyrężeniach mięśni kręgosłupa. Jest więc stosowany nie tylko w celach leczniczych, ale również profilaktycznych.

Pas na kręgosłup jest swego rodzaju ortezą. Przede wszystkim ogranicza on ruchomość kręgosłupa. Poza tym wzmacnia go i łagodzi ból pleców, a przy tym koryguje postawę ciała. Nie tylko podczas stania i siedzenia, ale również pochylania się, z czym w kuchni i ogólnie podczas pracy w domu do czynienia mamy bardzo często.  Co nie jest bez znaczenia, można go nosić na ubraniu, ale też zakładać bezpośrednio na ciało, dzięki czemu jest on niewidoczny.

Jeżeli więc masz jakiś problem z kręgosłupem, warto zainwestować w pas lędźwiowy. Oczywiście nie musisz przy tym rezygnować z zabiegów, które mają poprawić stan zdrowia. Jak najbardziej obie formy terapii nie wykluczają się wzajemnie.

Stabilizator nadgarstka

Ortezę możesz stosować nie tylko przy bólach kręgosłupa. Nie ma problemu z tym, żeby po opaskę sięgnąć także przy bólach nadgarstka. Nie jest bowiem tajemnicą, że ten staw również jest narażony na urazy. Podobnie jak pas lędźwiowy, także stabilizator nadgarstka może być stosowany w związku z urazem, ale też w celach profilaktycznych. Po takie akcesorium bardzo często sięgają również sportowcy (np. na siłowni).

Lekka opaska na nadgarstek będzie doskonała  przy zwichnięciach oraz nadwyrężeniu stawu. Sprawdzi się także doskonale u osób, które zmagają się z reumatyzmem, artretyzmem, czy mają zapalenie ścięgien. Stabilizator jest lekki i komfortowy. Ułatwia higienę chorej ręki i pozwala na wykonywanie różnych czynności.

Ze swojej strony przy powyższych problemach zdrowotnych polecamy lekkie i miękkie stabilizatory w formie opasek. Będą one w pełni wystarczające i znacznie bardziej komfortowe w noszeniu niż sztywne ortezy, które niekiedy stosuje się zamiennie zamiast gipsu. To jednak znacznie mniej wygodne stabilizatory, które w dużym stopniu ograniczają ruchy. Nie są więc praktyczne przy wykonywaniu codziennych czynności. Przy noszeniu opaski nie ma z tym problemu.

Podsumowując, co jest zrozumiałe praca w domu, w tym w kuchni może być męcząca. Wiele lat gotowania, sprzątania itp. może odbić się na zdrowiu. Na szczęście dziś możemy sobie w znaczącym stopniu ułatwić takie czynności. Jeżeli jesteśmy przy sprzątaniu, wydaje się, że minimum dla komfortu i wygody są odkurzacze pionowe. Oczywiście możesz pójść krok dalej i zainwestować w odkurzacz automatyczny. Jak sprawdzisz m.in. w porównywarce cen Ceneo, również takie produkty, choć droższe, nie muszą nadszarpnąć domowego budżetu. Znacznie tańsze są jednak odkurzacze pionowe.

Oprócz tego zalecamy zainteresowanie się opaskami uciskowymi i pasami na kręgosłup. Każdy, kto miał możliwość pracy z takimi usztywniaczami, doskonale rozumie, że jest ona znacznie bardziej komfortowa. Szczególnie kiedy codzienne obowiązki są nie tylko męczące, ale ich wykonywanie wywołuje silny ból. Szczególnie pas na kręgosłup może być wówczas bezcenny, chociaż zalecamy korzystać z niego profilaktycznie jeszcze przed nasileniem się objawów wskazujących na przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*