Czy kawa jest zdrowa? – wpływ kawy na zdrowie

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Ten aromatyczny napar działa kojąco, dodaje energii i zwiększa koncentrację, może też chronić przed wieloma schorzeniami. . Wiele osób jednak stara się ograniczyć picie kawy, ponieważ obawia się zgubnego wpływu napoju na zdrowie. A zatem: czy picie kawy jest zdrowe? Poniżej kilka istotnych informacji na ten temat.

Kofeina w kawie

Pobudzające właściwości kawy wynikają z wysokiej zawartości kofeiny. Wykazuje ona działanie stymulujące i pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, poprawiając wydolność i koncentrację, dodając energii i poprawiając nastrój. Filiżanka espresso zawiera około 57 mg kofeiny. Zalecana dawka kofeiny, którą można spożyć w ciągu dnia to 400 mg.

Zdrowa kawa

Choć przez niektórych kawa uważana jest za używkę równie szkodliwą, co papierosy i alkohol, wyniki wielu badań pokazują, że może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Naukowcy coraz wyraźniej udowadniają nam, że picie kawy może być częścią zdrowej diety. Kawa zmniejsza bowiem ryzyko nowotworów, choroby Parkinsona, a nawet depresji. Chroni także przed udarami i chorobą wieńcową, pozytywnie wpływa na wątrobę, wykazując działanie ochronne. Wykazano również, że spożycie 6 filiżanek tego napoju dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Kawa a cholesterol

Kawa, w zależności od sposobu przygotowania i spożywanej ilości, może podnosić poziom cholesterolu nawet o 2%. W ziarnach kawy znajdują się dwa związki należące do grupy diterpenów, które odpowiadają za zwiększanie poziomu cholesterolu. Są to kafeol i kafestol. Na skutek zalewania kawy wrzątkiem zaczyna się ich wydzielać duża ilość, w ten sposób kawa wpływa na wzrost poziomu cholesterolu. Zawartość tych związków zależy jednak w dużej mierze od sposobu jej przygotowania. Najwięcej zawierają niefiltrowane, parzone kawy. Związki te nie występują jednak wcale z kawie rozpuszczalnej, więc osoby ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu mogą po nie bez obaw sięgać. Należy także dodać, że Kawa, nawet jeśli zawiera diterpeny, spożywana w umiarkowanych ilościach nie powinna być zagrożeniem dla zdrowia.

Kawa na odchudzanie

Zawarta w kawie kofeina wspomaga odchudzanie aż na trzy sposoby. Po pierwsze, przyśpiesza przemiany metaboliczne w organizmie, a szczególnie spalanie tłuszczów. Po drugie, dodaje energii, co sprzyja prowadzeniu aktywnego trybu życia. Po trzecie, pomaga w tłumieniu apetytu. Na redukcję masy ciała szczególnie pozytywnie wpływa zielona kawa, czyli niepalone ziarna pozyskiwane z kakaowca. Zawarty w niej kwas chlorogenowy ogranicza wchłanianie glukozy. Oprócz tego zielona kawa wpływa na poprawę wyglądu skóry, zmniejszając cellulit.

Negatywne skutki picia kawy

Szkodliwość kawy wynika przede wszystkim z braku umiaru w jej spożyciu. W rozsądnych ilościach wpływa ona pozytywnie na zdrowie, jednak nadmiar kofeiny może skutkować następującymi objawami:
• niepokój
• ból żołądka
• przyspieszone bicie serca
• podwyższone ciśnienie krwi
• ból głowy
• bezsenność
• biegunka

Kawa kuloodporna

Bulletproof coffee, czyli kawa kuloodporna, to kawa z masłem i olejem kokosowym. Według pomysłodawcy, przygotowana zgodnie z przepisem, dostarcza energii, pobudza, poprawia pracę mózgu, a dodatkowo zmniejsza łaknienie, dlatego efektem jej picia jest redukcja masy ciała. Kawę kuloodporną przygotowuje się poprzez dodatek masła i oleju kokosowego do zaparzonej, czarnej kawy. Bulletproof coffee jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy czasu i ochoty jeść śniadania przed porannym treningiem lub pracą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*