Przelewowy, ciśnieniowy czy kapsułkowy? Jaki ekspres wybrać?

Część z nas z pewnością pamięta jeszcze czasy, kiedy własny ekspres do kawy był luksusem, na który mogły pozwolić sobie wyłącznie osoby zamożne. Dzisiaj sporo się zmieniło i urządzenie do parzenia aromatycznego napoju stoi w niemal każdym domu. Jeżeli i Ty zastanawiasz się na kupnem ekspresu do kawy, przeczytaj, jaki model warto wybrać i dlaczego opłaca się zainwestować w odpowiednią konserwację oraz tabletki czyszczące do ekspresu.

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe

To najdroższe ze wszystkich modeli i przez wielu użytkowników uważane za najbardziej efektywne. Duża część modeli posiada własny młynek (udarowy lub żarnowy), do którego wsypujemy kawę ziarnistą. Dzięki temu napar jest przygotowywany ze świeżo mielonych ziaren i zachowuje maksimum aromatu. Kupując ekspres ciśnieniowy, zwróćmy uwagę na maksymalne ciśnienie. Profesjonalni bariści uważają, że najlepsza kawa powstaje, jeżeli napar poddamy działaniu 15 barów. Warto także wybrać model, który posiada akcesoria dodatkowe, jak chociażby wspomniany młynek czy dyszę spieniającą mleko. Dzięki temu otrzymujemy urządzenie wielofunkcyjne. Cena ekspresu ciśnieniowego potrafi wahać się od kilkuset złotych w przypadku najprostszych modeli po nawet kilka tysięcy, jeżeli zależy nam na bogatym wyposażeniu, dużej mocy i znanej marce.

Pomimo skomplikowanego działania, z wnętrza automatycznego ekspresu ciśnieniowego łatwo usunąć nalot i kamień. W tym celu należy użyć odkamieniaczy w formie płynu lub tabletek oraz środków usuwających zabrudzenia i osady. W zależności od budowy, tabletki czyszczące do ekspresu umieszczamy w przeznaczonym do tego pojemniku i włączamy program zaparzania, a jeżeli pojemnika nie ma, rozpuszczamy pastylkę w ciepłej wodzie i roztworem delikatnie myjemy wszystkie dysze i sita.

Ekspresy na kapsułki

Urządzenia do przygotowania kawy umieszczonej w specjalnych, plastikowych kapsułkach pojawiły się na półkach sklepowych kilka lat temu. Szybko zdobyły ogromną popularność, ponieważ wielu użytkowników ceni sobie w nich prostotę i funkcjonalność. Ich dużą zaletą jest możliwość łatwego przygotowania kawy i degustowania wielu smaków. Wystarczy włożyć kapsułkę z zawartością i gotowe. Kolejną zaletą jest atrakcyjna cena ekspresów kapsułkowych. Nawet dobre modele kosztują niewiele więcej niż kilkaset złotych. Sama obsługa ekspresu również jest bardzo prosta i często ogranicza się do wciśnięcia przycisku „START”.

Ekspresy przelewowe

Modele przelewowe są najtańsze i najprostsze w eksploatacji spośród wszystkich wymienionych rodzajów. Ich zasada działania nie jest skomplikowana. Do jednego pojemnika wsypujemy zmieloną wcześniej kawę, do drugiego zaś, wlewamy wodę. Po uruchomieniu ekspresu woda jest podgrzewana do temperatury około 95˚C i przelewa się przez pojemnik z kawą. Zanim trafi do kubka, specjalny filtr zatrzymuje drobinki ziaren po to, aby nie dostały się do naczynia.

Dzbanek, do którego jest przelewana kawa, najczęściej jest wykonany z metalu lub grubego szkła. Dzięki temu napar dłużej zachowuje ciepło. Ekspres przelewowy to świetny wybór, jeżeli jednorazowo szykujemy dużą ilość kawy (np. dla gości lub dla kilkuosobowej rodziny). Niestety przygotowuje on kawę dosyć długo, nawet 5-7 minut. Część producentów zdecydowała się na wprowadzenie do sprzedaży ekspresów przelewowych, które posiadają własny młynek. Takie urządzenie oczywiście nie zastąpi nam ekspresu automatycznego, ale przynajmniej nie będziemy musieli rozdrabniać ziaren kawy w młynku ręcznym.

Jak działają tabletki do czyszczenia ekspresu do kawy?

Decydując się na zakup ekspresu do kawy, nie należy zapominać o jego regularnym czyszczeniu. Dzięki temu zapobiegniemy odkładaniu się nieczystości i resztek organicznych w postaci drobin kawy lub mleka, a w konsekwencji wydłużymy żywotność sprzętu. W tym celu warto regularnie zaopatrywać się w tabletki czyszczące do ekspresu. Znajdziesz je w każdym markecie z akcesoriami AGD czy z wyposażeniem kawiarni. Bogaty wybór tabletek czyszczących znajdziesz także w Internecie.

Jak działają tabletki czyszczące? Przede wszystkim usuwają odkładające się we wnętrzu ekspresu tłuszcz kawowy i resztki kawy. Kapsułki zawierają skoncentrowane substancje czyszczące, które ulegają spienieniu przy kontakcie z wodą, dzięki czemu dostają się nawet w najbardziej niedostępne zakamarki urządzenia.

W zależności od częstotliwości korzystania z ekspresu, czyszczenie z użyciem detergentu powinniśmy przeprowadzać raz na kilka dni lub co około dwa miesiące (w kawiarniach zabieg wykonuje się codziennie). Dzięki temu ekspres będzie służył nam dłużej, a my za każdym razem będziemy mogli cieszyć się pyszną i aromatyczną kawą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*