Ekspres ciśnieniowy do domu – jak wybrać model dla siebie?

[REKLAMA]

Marzy Ci się poranek z filiżanką idealnie zaparzonej kawy? Napar o doskonałym smaku i aromacie najłatwiej uzyskać w ekspresie ciśnieniowym. Każdy kawosz marzy o chwili, kiedy będzie miał taką maszynę na swój prywatny użytek. Jak wybrać ekspres ciśnieniowy? Czym się kierować podczas zakupów? Czy ekspresy automatyczne są rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem do domu?

Jak często chcesz korzystać z ekspresu do kawy?

Zakup ekspresu do kawy to spora inwestycja. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy na pewno potrzebują takiej maszyny w swoim domu? Jeżeli każdy poranek rozpoczynasz od filiżanki kawy lub regularnie kupujesz kawę na mieście, to zdecydowanie warto zainwestować w ekspres. Zwykła kawa po turecku (fusy zalewane wodą) nigdy nie będzie miała takiego smaku i aromatu jak ta z ekspresu ciśnieniowego. Oczywiście możemy posiłkować się kawą na mieście. Jednak kiedy podliczymy wydatki na codzienne zachodzenie do kawiarni, to inwestycja w ekspres nie będzie już wcale taka duża. Jeżeli lubimy popijać kawę cały dzień, to wystarczy, gdy rano przygotujemy sobie jej większą ilość i przelejemy do kubka termicznego.

Ekspres ciśnieniowy to również świetne rozwiązanie, jeśli często miewamy gości. Spotkania rodzinne lub z przyjaciółmi nie mogą się obyć bez kawy i ciasta. Urządzenie pozwoli nam szybko i łatwo przygotować kawę dla najbliższych. Inaczej sprawa wygląda, gdy rzadko bywamy w domu, a ekspres tylko kurzyłby się w kącie. Kupujmy te sprzęty, które będziemy regularnie używać. Jeżeli wiemy już, czy zakup ekspresu do kawy to rozwiązanie dla nas, to warto się zastanowić, jaki model wybrać. Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na wiele rodzajów, które różnią się między sobą łatwością obsługi i poszczególnymi funkcjami.

Ekspres kolbowy, automatyczny czy na kapsułki?

Rynek ekspresów do kawy oferuje nam wiele różnych modeli ciśnieniowych. Podstawową maszyną ciśnieniową jest ekspres kolbowy nazywany również półautomatycznym. To maszyna, która wymaga sporej wiedzy na temat parzenia kawy oraz jest skomplikowana w obsłudze. Większość osób, które nie są zainteresowane samym procesem parzenia kawy, a chcą tylko napić się dobrego naparu, wybiera ekspresy automatyczne. Tego typu urządzenia parzą również bardzo dobrą kawę, ale nie wymagają od użytkownika żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk, by uzyskać filiżankę pełną aromatycznego napoju.

Coraz większą popularność zdobywają też ekspresy ciśnieniowe kapsułkowe. Co odróżnia je od pozostałych modeli? Te maszyny nie zaparzają zwykłej kawy. Gorący napój uzyskuje się, używając specjalnych kapsułek, wypełnionych mieszanką kawy i różnych dodatków. Tym sposobem możemy przygotować w kilka chwil gotowe cappuccino albo latte. Jednak wielbiciele tradycyjnego, czarnego espresso lub mlecznych kaw przygotowywanych na bazie spienionego mleka nie będą zadowoleni z ekspresu kapsułkowego.

W sklepach możemy spotkać się również z ekspresem kombinowanym. Jest to połączenie tradycyjnego ekspresu ciśnieniowego ze zwykłym ekspresem przelewowym. Jeżeli ktoś nadal korzysta z ekspresu przelewowego, a nie chce zagracać sobie kuchni dwoma osobnymi maszynami, to ekspres kombinowany może być idealnym rozwiązaniem.

Jak wybrać dobry automatyczny ekspres do kawy?

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem do domu będzie automatyczny ekspres ciśnieniowy. Tylko jak wybrać najlepszy model? Podczas zakupów zwróćmy przede wszystkim uwagę na moc i ciśnienie urządzenia. Zbyt niskie ciśnienie nie pozwoli nam zaparzyć najlepszej kawy. Wybierzmy ekspres, który ma przynajmniej 9 barów. Jeżeli chodzi o moc, to w tym przypadku sprawdza się zasada im więcej, tym lepiej. Duża moc grzałki wpływa na stabilność ciśnienia i temperatury w ekspresie. Kompaktowe maszyny powinny mieć około 800-1000 W, a duże modele do 1400 W mocy.

Sprawdźmy też, jaki rozmiar zbiornika na wodę posiada wybrany przez nas ekspres. Nie wybierajmy modeli, które są wyposażone w mały pojemnik (zbiornik powinien mieścić przynajmniej 1 l wody). To bardzo ważne, ponieważ podczas każdego parzenia kawy część wody zabiera dysza parowa. Jeżeli opróżnimy zbiornik na wodę, to za każdym razem będziemy musieli go przepłukiwać przed ponownym napełnieniem. Jeżeli często wpadają do nas goście, ta procedura może stać się męcząca.

Jakie jeszcze cechy ekspresu automatycznego są istotne podczas zakupów? Wybierzmy model z wbudowanym młynkiem do kawy. Nie ma lepszej kawy od tej zaparzonej ze świeżo zmielonych ziaren. Dlatego, zamiast za każdym razem mielić ziarna ręcznie, wygodniej jest, gdy ekspres zrobi to za nas. Sprawdźmy również, czy wybrane przez nas urządzenie posiada wbudowaną dysze do mleka. Dzięki systemowi mlecznemu będziemy mogli przygotować różnego rodzaju białe kawy, które smakiem nie będą odbiegać od tych parzonych w najlepszych kawiarniach. Świetnej jakości ekspresy automatyczne można znaleźć na https://www.krups.com.pl/%C5%9Awiat-kawy/Ekspresy-automatyczne/c/super%2Bautomatics.

2 Komentarze

  1. Ja pijałem kawę zawsze na śniadanie i w podróży i zawsze to była kawa rozpuszczalna. Jednak moim największym marzeniem było capuccino w zasięgu ręki, a nie jako delikates tylko z restauracji za duże pieniądze. W końcu się odważyłem i kupiłem sobie włoski ekspres do kawy Delonghi 22.360B. Teraz kawa rozpuszczalna to tylko w pracy, a w domu non stop dzień w dzień capuccino 🙂 Warto realizować marzenia, bo to takie proste 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*