Jaki sprzęt do zabudowy kuchni?

[REKLAMA]

Urządzenia AGD pod zabudowę pomagają nam kreować spójną aranżację, są wygodne w użytkowaniu i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jaki sprzęt do zabudowy kuchennej wybrać? Które urządzenia będą bardziej funkcjonalne od innych i dlaczego?

Sprzęt kuchenny – pod zabudowę czy wolnostojący?

Zastanawiając się nad tym, jaki sprzęt do kuchni wybrać: wolnostojący czy do zabudowy, odpowiedzmy sobie na pytanie o to, który wariant jest praktyczniejszy. Urządzenia pod zabudowę w większej części lub w całości ukryte są w meblach. Z całą pewnością oznacza to, że ich czyszczenie jest dużo łatwiejsze. AGD do zabudowy nie wyróżnia się też na tle wyposażenia kuchni i dużo łatwiej wkomponować je w kuchenną aranżację. Niemniej jednak w niektórych kuchniach to urządzenia wolnostojące stanowić będą o charakterze wystroju wnętrza. Kuchnia w stylu retro nie obejdzie się bez wolnostojącej lodówki, a w stylu amerykańskim nie może zabraknąć dużej kuchni gazowej.

Zdjęcie pochodzi z kuchennej kolekcji STRUCTURA

Wyposażenie kuchni – jakich sprzętów do zabudowy potrzebujemy?

Niezbędne duże urządzenia AGD w każdej kuchni to oczywiście płyta grzejna i piekarnik, okap, a także lodówka. Jeżeli tylko mamy na to miejsce, warto by w naszej kuchni pojawiła się kuchenka mikrofalowa oraz zmywarka. Ta ostatnia pozwoli nam zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, ale przede wszystkim ograniczy zużycie wody. Jednak to niejedyne sprzęty, które możemy umieścić w kuchennej zabudowie. Jeżeli picie kawy to dla Ciebie i Twoich domowników to codzienny rytuał, w zabudowie dobrze jest umieścić również ekspres do kawy, a jeżeli lubimy gotować i zależy nam na tym, by przygotowywane przez nas posiłki były zdrowe, przemyślmy również kwestię zakupu dodatkowego piekarnika parowego czy szuflady grzewczej.

Lodówka do zabudowy – jaka będzie najlepsza?

Lodówki do zabudowy w pełni ukryte są za meblowym frontem, dlatego tu wybór raczej ogranicza się do praktycznych funkcji czy rozmiaru. Ważne by nasza lodówka była na tyle pojemna, aby mogła pomieścić wszystkie nasze zapasy. Wybierając chłodziarko-zamrażarkę do zabudowy, zwróćmy uwagę również na to, czy interesujący nasz model ma technologię No Frost, która eliminuje konieczność rozmrażania zamrażalnika, a także czy urządzenie wyposażone zostało w nowoczesne systemy przedłużające świeżość produktów, takie jak chociażby szuflada hyperFresh.

Zdjęcie pochodzi z kuchennej kolekcji RIVA

Piekarnik pod zabudowę – jaki wybrać?

Standardowe wymiary piekarników pod zabudowę to 60×60 cm, jednak – jeżeli tak duży sprzęt nie zmieści się w naszej kuchni lub gdy po prostu nie jest nam potrzebny, w zamian możemy zdecydować się na piekarnik w wersji kompaktowej. Co do zasady będzie on wysoki na 45 cm. Kiedy w kuchni chcemy zaoszczędzić nieco miejsca, możemy również przemyśleć kupno piekarnika do zabudowy z mikrofalą. Jakiej firmy piekarnik z kuchenką mikrofalową wybrać? Ten nowoczesny sprzęt znajdziemy m.in. w ofercie marki Siemens. Piekarniki Siemens z serii sLine dodatkowo cechuje wyjątkowo elegancki wygląd, dzięki któremu perfekcyjnie prezentują się w kuchennej zabudowie, szczególnie w zestawieniu z innymi urządzeniami z tej kolekcji.

Zmywarka do pełnej zabudowy czy zintegrowana?

Zmywarka do pełnej zabudowy będzie całkiem ukryta w meblach kuchennych, a jej pracą będziemy w stanie zarządzać dopiero po uchyleniu meblowego frontu. Z kolei panel sterowania zmywarki zintegrowanej będzie przez cały czas widoczny. Które rozwiązanie jest bardziej praktycznej i które polecane jest do nowoczesnych kuchni? Ponieważ wyświetlacz w zmywarce zintegrowanej jest widoczny, na bieżąco jesteśmy w stanie monitorować jej pracę, sprawdzając chociażby czas pozostały do końca zmywania. Jednocześnie najnowsze modele zmywarek do pełnej zabudowy również wyposażane są w systemy, które pozwalają nam śledzić etapy zmywania. Zmywarka z funkcją timeLight wyświetlać będzie pozostały czas pracy na podłodze, tuż pod urządzeniem. Takie rozwiązanie pozwoli nam jednocześnie cieszyć się komfortem użytkowania sprzętu, jak i estetycznym wyglądem kuchni.

Zdjęcie pochodzi z kuchennej kolekcji YORK 905

Płyta indukcyjna, ceramiczna czy gazowa?

Wybór płyty grzejnej może okazać się największym wyzwaniem, bo tu do wyboru mamy aż trzy opcje: tradycyjną płytę gazową, elektryczną płytę ceramiczną i najbardziej zaawansowaną płytę indukcyjną. Na płycie ceramicznej gotowanie odbywa się szybciej, jednak ze względu na wysokie zużycie prądu kuchenki te są dość drogie w eksploatacji. Płyty gazowe do dobry wybór dla miłośników gotowania na prawdziwym ogniu. Płyta indukcyjna natomiast to najbardziej wydajne z urządzeń. Co prawda będziemy musieli zapłacić za nią najwięcej na etapie wyposażania kuchni, jednak ta inwestycja naprawdę szybko się zwróci.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*