Jaki ekspres do kawy do kuchni – automatyczny, przelewowy, kolbowy czy na kapsułki?

Trzeba sprawiedliwie przyznać, że ekspresy do kawy cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Można je spotkać już nie tylko w biurach, ale również w domach prywatnych. Wydaje się, że apogeum swojej popularności ekspresy do kawy mają jeszcze przed sobą, ponieważ i świadomość użytkowników w tym obszarze jest coraz większa. W tym wpisie sprawdzamy, dlaczego warto zainwestować w ekspres, ale też jaki model wybrać – automatyczny, przelewowy, kolbowy czy ekspres na kapsułki?

Dlaczego warto mieć ekspres do kawy?

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle warto mieć w domu ekspres do kawy. Zacznijmy więc od tego, że kawa jest nie tylko pyszna, ale również i zdrowa. Wystarczy zauważyć, że ten czarny napar ma nawet swój dzień w roku. Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzimy bowiem 29 września.

Oczywiście kawę możemy zaparzyć nie tylko w ekspresie, ale każdy, kto miał możliwość spróbowania kawy z takiego urządzenia, wie doskonale, że smakuje ona znacznie lepiej. Samo przyrządzenie kawy w ekspresie jest również wygodne oraz komfortowe. To nowoczesne urządzenia, które są bogate w różne programy, parametry i funkcje. Co więcej, wiele modeli pozwala na zmianę ustawień, a więc możliwe jest przygotowanie naparu optymalnego dla swoich preferencji smakowych. Tym bardziej warto wiedzieć, co różni ciśnieniowy ekspres automatyczny od kolbowego, przelewowego czy urządzenia na kapsułki.

Jak działa ekspres przelewowy?

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę ekspres przelewowy, który z uwagi na atrakcyjną cenę jest bardzo często wybierany jako sprzęt do domowej kuchni. Można powiedzieć, że jest to klasyczny ekspres do kawy, który ma prostą budowę. To urządzenie zbudowane z pojemnika na kawę mieloną, zbiornika na wodę, dzbanka i płyty grzewczej.

Do największych zalet takich urządzeń zaliczyć należy między innymi łatwość obsługi. Jak już zauważyliśmy wyżej, bardziej przystępna jest także cena, co szczególnie w przypadku domowego użytku i mniejszych budżetów na pewno nie jest bez znaczenia. Kolejne zalety ekspresów przelewowych to możliwość podgrzania już przygotowanej kawy, czy przyrządzenie naparu dla większej liczby osób.

Jednak przy swoich zaletach ekspres przelewowy ma również swoje wady. Wprawdzie niektóre modele są wyposażone w młynek do kawy, ale zwykle ziarna muszą być zmielone. Poza tym jest to sprzęt wyłącznie dla miłośników kawy czarnej. W ekspresie przelewowym nie ma bowiem możliwości przygotowania kawy mlecznej. Na pewno są to również urządzenia mniej zaawansowane technicznie.

Wady i zalety ekspresu ciśnieniowego

Bardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem jest ekspres ciśnieniowy. W tym miejscu warto zauważyć, że rozróżniamy dwa rodzaje takich urządzeń. Dlatego może to być:

  • Ciśnieniowy ekspres automatyczny – urządzenie z młynkiem, które pozwala parzyć kawę czarną, ale też kawę mleczną. Wszystko dzięki temu, że to ekspresy mające na wyposażeniu wiele praktycznych funkcji, w tym speniania mleka.
  • Ciśnieniowy ekspres kolbowy – urządzenie wyposażone w kolbę z sitem. Właśnie przez kolbę przepływa woda, a następnie pod ciśnieniem spływa do filiżanki. Także ekspresy kolbowe mają na wyposażeniu młynek i funkcje, które pozwalają parzyć kawy mleczne.

Bez wątpienia ekspresy ciśnieniowe mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim dają możliwość przygotowania bardzo wielu różnych rodzajów kaw. Na swoim wyposażeniu mają one młynek i funkcję spieniania mleka. Użytkownik może także wyregulować moc, temperaturę oraz ilość zaparzanej kawy. Bardziej zaawansowane urządzenia można nawet sterować z poziomu telefonu.

Jeżeli zwrócić uwagę na wady takich urządzeń, wydaje się, że jednym minusem jest dość wysoka cena. Dlatego nie zawsze jest to ekspres wybierany na sprzęt do domowej kuchni. Częściej jest on na wyposażeniu na przykład biura. Jeżeli jednak ktoś może sobie pozwolić na taki zakup, na pewno warto to zrobić. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest bowiem naprawdę przepyszna.

Jak działa ekspres na kapsułki?

Oprócz tego na rynku znajdziemy jeszcze ekspres na kapsułki. To urządzenie dość proste w budowie, a przy tym szybkie i wygodne. Użytkownik nie musi odważać kawy, jej ubijać i podgrzewać. Nie musi się także martwić o ekstrakcję naparu, ponieważ wszystko odbywa się automatycznie. Proces parzenia sprowadza się do napełnienia zbiornika wodą oraz wrzucenia kapsułki z kawą.

Oczywiście przy swoich wielu zaletach takie ekspresy mają też pewne wady. Przede wszystkim mocno ograniczony jest zakres kaw, chociaż oferta i tak jest dziś coraz szersza. Poza tym w ekspresie na kapsułki korzysta się z już zmielonej kawy, ile w przypadku pozostałych ekspresów jest ona automatycznie mielona lub proces ten należy wykonać ręcznie w oddzielnym młynku. Wadą może być też cena kapsułek, szczególnie jeżeli użytkownik pije po kilka kaw dziennie. Wprawdzie cena takich ekspresów jest dość niska, ale trzeba zastanowić się, czy warto wydawać pieniądze na kapsułki.

W końcu należy odnieść się do samego procesu parzenia kawy. Co dla jednych jest zaletą, dla kogoś innego może być wadą i nie inaczej jest w tym przypadku. Automatyczny proces parzenia, przynajmniej w przypadku prawdziwych maniaków i smakoszy, na pewno nie jest tak ekscytujący. Szczególnie że ekspresy ciśnieniowe pozwalają często zmieniać parametry parzenia kawy.

Wybór ekspresu zależy więc od indywidualnych preferencji użytkownika, który korzysta z takiego urządzenia. Nie ulega wątpliwości, że wybór urządzeń do parzenia kawy dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. W przypadku domowego użytku dobry stosunek ceny do jakości daje ekspres przelewowy. Tanie są też ekspresy na kapsułki, aczkolwiek nie każdy ceni sobie kawę z takich urządzeń. Oczywiście najlepszym wyborem będą ekspresy ciśnieniowe automatyczne lub kolbowe. Najważniejsze, aby dobrać ekspres optymalny do swoich potrzeb, który będzie też w cenie odpowiedniej do częstotliwości użytkowania. Na pewno każdy powinien znaleźć coś specjalnie dla siebie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*