Unikatowy styl hiszpańskich płytek – praktyczne zastosowanie

Wzorzyste płytki nadają kuchniom i łazienkom niekonwencjonalny oraz intrygujący klimat. Coraz śmielej pojawiają się w rozmaitych aranżacjach. Stają się przewodnim motywem, wokół którego buduje się styl pomieszczenia. Płytki hiszpańskie, czyli jakie?

Płytki hiszpańskie – bogata ornamentyka i klasyka

Wśród polecanych płytek znajdują się obecnie płytki włoskie i hiszpańskie, ale to te drugie wzbudzają najwięcej emocji ze względu na bogatą kolorystykę i niesamowitą różnorodność. Kojarzą się przede wszystkim z piękną ornamentyką, która tchnie klimatem wakacji nad Morzem Śródziemnym. W zestawieniu z białymi ścianami tworzą niezapomnianą aranżację, ale można je wykorzystywać na wiele sposobów w zależności od konkretnych wzorów i barw. Wzorzyste płytki hiszpańskie najczęściej są dostępne w postaci płytek cementowych, terakoty lub gresu. Wysoka jakość sprawia, że są cenione w wielu krajach. Producenci z kraju flamenco oferują również stonowane płytki w odcieniach bieli, beżu i szarości, które mogą posłużyć za bazę aranżacji.

W których pomieszczeniach płytki z Hiszpanii sprawdzą się najlepiej?

Ze względu na praktyczne właściwości hiszpańskie płytki warto wykorzystywać przede wszystkim w kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Mogą stanowić również atrakcyjną ozdobę w holu hotelu. Do ich produkcji wykorzystuje się glinę wysokiej jakości. Utrzymanie ich w czystości jest bezproblemowe, a na dodatek odznaczają się dużą trwałością. Estetyka i funkcjonalność przemawiają na ich korzyść, dlatego warto sprawdzić, jakie propozycje są dostępne, co można zrobić na stronie https://www.paste-group.pl. Przy wyborze płytek do kuchni lub łazienki, gdzie panuje duża wilgotność, należy wybierać spośród płytek o wysokiej klasie antypoślizgowości oraz ścieralności.

Jak wykorzystać płytki hiszpańskie w aranżacjach?

Płytki ze słonecznej Hiszpanii mogą być stosowane jako wykończenie podłóg lub ścian. Kusząca wydaje się wizja wzoru pokrywającego większość podłogi, jak i niewielkiego ornamentu na ścianie. W tworzeniu aranżacji jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ale należy pamiętać o zachowaniu umiaru, aby wzory nie przytłoczyły wnętrza. Wzorzyste płytki najlepiej zestawiać z gładkim i stonowanym umeblowaniem oraz pozostałymi elementami wyposażenia. Motywy pojawiające się na płytkach występują w różnych kolorach, ale często są to odcienie granatu, butelkowej zieleni i czerwieni. Wymienione barwy doskonale pasują do drewna. Razem tworzą interesującą i ciepłą kompozycję.

Różnorodna stylistyka płytek

Stylistyka płytek hiszpańskich nie jest jednolita. Z rodzimą kulturą wiążą się przede wszystkim motywy zwierzęce i roślinne. Wzory geometryczne są związane za to z czasami i kulturą prekolumbijską. Największe zainteresowanie wzbudzają zwykle fantazyjne arabeski oraz elementy kaligraficzne, które odnoszą się do sztuki muzułmańskiej. Płytki z wyraźną naleciałością kultury muzułmańskiej wiążą się z historią Hiszpanii, którą dotknęły podboje arabskie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*