Które orzechy są najmniej kaloryczne? Rola orzechów w diecie

[REKLAMA]

Orzechy cieszą się ogromną popularnością wśród zwolenników zdrowej diety. Równocześnie cieszą się one złą sławą ze względu na dużą kaloryczność. Czy rzeczywiście nie powinno się ich spożywać na diecie? Czy może jednak mogą być zdrowym dodatkiem do posiłków i pyszną przekąską na każdą okazję? Jakie orzechy mają najniższą kaloryczność?

Sporo mitów

Na temat orzechów nagromadziło się sporo mitów. Kiedyś odradzano ich spożycie ze względu na wysoką zawartość tłuszczu oraz sporo kalorii. Tymczasem udowodniono, że znajdujące się w orzechach nienasycone kwasy tłuszczowe mogą być bardzo wartościowym dodatkiem w każdej diecie. Kwasy te w połączeniu z antyoksydantami, witaminami i minerałami zawartymi w orzechach mogą skutecznie pobudzać do pracy mózg, wpływać na usprawnienie procesów myślowych oraz pamięć, zapobiegać chorobom serca czy regulować poziom cukru w naszej krwi. Nie można też zapominać, że orzechy są źródłem białka, więc dlatego można nawet wykorzystywać je do produkcji mleka roślinnego.

Kaloryczność różnych rodzajów orzechów

Kaloryczność orzechów jest bardzo zróżnicowana w zależności od ich gatunku. Najmniej kalorii zawierają orzechy nerkowca i są to 553 kalorie w 100 gramach produktu. Najwięcej kalorii mają orzechy makadamia i jest to aż 718 kalorii w 100 gramach produktu. To całkiem duża ilość. Trzeba też pamiętać, że ciężko jest zatrzymać się na zjedzeniu tylko kilku sztuk orzechów. Aż się prosi, by schrupać ich więcej. Z tego powodu orzechy ziemne, włoskie, laskowe czy brazylijskie szybko znikają z talerza. W związku z tym dużym wyzwaniem nie jest pochłonięcie tysiąca kalorii w kilkanaście minut. Dlatego warto pamiętać, że choć orzechy są pyszne i zdrowe, to należy spożywać je z umiarem.

Orzechy a dieta redukcyjna

Warto też pamiętać, że orzech laskowy, ziemny czy też nerkowiec może być bardzo dobrym towarzyszem diety redukcyjnej. Jest to związane z tym, że orzechy te są bardzo sycące. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że nie trzeba ich zjeść wielu, by poczuć sytość. Oznacza to, że wprawdzie można zajadać się nimi niemal nieświadomie, to równocześnie dość szybko poczujemy pełny brzuch. Orzechy od olejznatury mają bardzo bogaty skład. Oprócz kwasów tłuszczowych i witamin zawierają one też sporo błonnika. Z tego powodu dobrze jest włączyć je do codziennej diety. Dzięki nim można usprawnić trawienie i polepszyć pracę jelit. Wysoka zawartość witaminy B pobudzi mózg oraz wpłynie pozytywnie na widoczny stan skóry i włosów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*