Co należy wiedzieć o diecie SIRT?

[REKLAMA]

Dieta SIRT znana jest przede wszystkim z tego, że dozwolone jest na niej jedzenie czekolady, a nawet picie wina. Jest to sposób żywienia, którego popularność ciągle wzrasta. Zyskuje ona coraz większą liczbę zwolenników, a korzystała z niej słynna piosenkarka Adele. To właśnie ona dzięki diecie sirtuinowej straciła ponad 40 kg. Jak działa dieta SIRT? Co należy o niej wiedzieć?

Czym są sirtuiny i na czym polega dieta SIRT?

Sirtuiny to inaczej białka Sir, z ang. Silent information regulator. Są one enzymami odpowiedzialnymi za reakcje na odszczepianie się grup acetylowych od różnych klas białek. Zainteresowanie tymi białkami ogromnie wzrosło w ostatnim czasie. Według badań, ograniczenie przyjmowania z dietą kalorii o 30 bądź nawet 50% skutkowało wydłużeniem życia u drożdży, co wynikło właśnie poprzez aktywację białka Sir. Naukowców zaczął więc intrygować wpływ sirtuinów na organizm ludzki. Okazuje się, że mogą one pełnić rolę czynników, które odpowiadają za regulację tempa starzenia, a także mogą wpływać na procesy naprawcze DNA. Z tego powodu, białka Sir nazywane są „eliksirem młodości”.

Przeprowadzone dotychczas badania wskazują, że sirtuiny posiadają wiele działań prozdrowotnych. Co ciekawe, posiadają zdolności do spowolnienia starzenia się już na poziomie komórkowym. Prócz tego, sirtuiny wspomagają metabolizm, a także spalanie tłuszczy. Dodatkowo regulują one poziom glukozy i insuliny. To oczywiście nie wszystkie możliwości sirtuin, mogą one znacznie więcej dla organizmu człowieka. Tak jak zostało to już wspomniane, sirtuiny są występującą w organizmie grupą białek, która odpowiada za różne, ważne funkcje organizmu. W dużym skrócie, dieta SIRT polega na przyjmowaniu produktów, za pomocą których aktywowane są sirtuiny w organizmie.

Co jeść na diecie SIRT?

Produkty sirtuinowe cechują się mnogością właściwości zdrowotnych, co stanowi ich największą zaletę. Wśród produktów przyjmowanych na tej diecie, nie może więc zabraknąć silnych antyoksydantów, jakimi są warzywa i owoce. To właśnie one są niezwykle ważnym elementem diety SIRT, która potocznie zwana jest dietą Adele. Antyoksydanty pełnią między innymi funkcję ochronną przed chorobami, a także łagodzą stany zapalne, jakie powstają w organizmie. W dodatku produkty SIRT są bogate w dobrodziejstwa dla organizmu, czyli posiadają witaminy, kwas foliowy czy żelazo. Oto przykładowe produkty, jakie poleca się spożywać na tej diecie:

 • seler naciowy,
 • truskawki,
 • rukola,
 • jarmuż,
 • lubczyk,
 • czerwona cebula,
 • papryczka chilli,
 • natka pietruszki,
 • imbir,
 • soja,
 • orzechy włoskie,
 • zielona herbata,
 • Tych produktów jest naprawdę wiele, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Na diecie SIRT można także korzystać z pomocy gotowych cateringów, jadłospisów oraz wielu przepisów. Produkty, które aktywują sirtuiny powinny zagościć w jadłospisach na stałe, ponieważ jedząc je, spożywa się zdrowe, a co ważniejsze nieprzetworzone produkty, które są bogate w przeciwutleniacze i posiadają charakter antyoksydacyjny. Sprawia to, że organizm otrzymuje wiele cennych substancji, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, wspierają trawienie i odporność. W diecie SIRT należy unikać produktów, które charakteryzują się niską jakością, czyli takich, które zawierają cukier, czy zbyt dużą ilość soli. Żywność typu fast food, słodkie napoje gazowana i potrawy, które przyrządzane są z mąki pszennej, nie powinny gościć już na talerzach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*