Chlebaki kuchenne do pieczywa- jaki wybrać?

[REKLAMA]

Chlebak to jak sama nazwa wskazuje pojemnik do przechowywania pieczywa. To właśnie dzięki takim pojemnikom zmniejszamy tempo wysychania bułek czy chleba, a więc podstawy każdego śniadania i nie tylko. Jednak mimo że chlebak to produkt praktyczny, może też stanowić doskonałą dekorację kuchni. Jak wybrać dobry chlebak?

Czy chlebak jest potrzebny?

Pieczywo powinno być świeże, chrupkie i pachnące. Przynajmniej wtedy smakuje nam najlepiej. Tak więc z całą odpowiedzialnością za te słowa rzec można, że tak — chlebak w kuchni jest niezbędnym akcesorium. Jednak w dobie XXI wieku, kiedy to wiele produktów staje się coraz bardziej praktycznych i funkcjonalnych, również i chlebaki czy jak kto woli „chlebowniki” odchodzą od swoich podstawowych funkcji i nie służą już tylko do przechowywania pieczywa. Jednocześnie mogą być wykorzystywane jako deska do krojenia czy być funkcjonalne na inny sposób.

Na co zwrócić uwagę wybierając chlebak

Zwracając uwagę na najważniejsze parametry zakupu, pominiemy cenę. Koszt zakupu chlebaka zamyka się na ogół w kilkudziesięciu zł. Przeglądając chlebaki z Bokono.pl, znajdziemy tam te specjalistyczne pojemniki na chleb w cenie od 40 do nieco ponad 100 zł. Nie jest to cena rzucająca na kolana. Tym bardziej że zakup chlebaka jest inwestycją długoterminową.

Jeśli nie cena, to na pewno wygląd. Tutaj jest już o wiele więcej do stracenia, ponieważ chlebak musi pasować wizualnie do pomieszczenia, o czym wielu zapomina. Kluczowa jest też cyrkulacja powietrza. Dlatego też niezależnie od wyboru w bryle chlebaka powinny znajdować się wywietrzniki. Wówczas do środka dostarczane będzie powietrze. Jest to o tyle istotne, że zapewni świeżość pieczywa, a na bułkach i chlebie nie pojawi się pleśń.

Rodzaje chlebaków

Rynek w chlebaki jest bardzo bogaty. Tak pod kątem ich formy, jak i materiału, z jakiego zostały one wykonane. Tak oto wyróżniamy:

* chlebaki ceramiczne

Największą zaletą takich chlebaków jest fakt, że są one łatwe w utrzymaniu czystości i nie wchodzą w reakcję z pieczywem, a więc nie pochłaniają też jego zapachu. Pieczywo w takim chlebaku nie wysycha i na długo pozostaje świeże i pachnące. Niestety chlebaki ceramiczne nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne i stłuczenia.

* chlebaki plastikowe

Wielu takie chlebaki ceni za ich stosunkowo niską cenę, choć jak wspominaliśmy, nie powinien to być parametr decydujący. Poza tym są one łatwe w utrzymaniu w czystości i bardzo wytrzymałe. Sporo zastrzeżeń można mieć do ich wyglądu. Jednak co najważniejsze takie chlebaki nie zapewniają pieczywu cyrkulacji, przez co przechowywane w nich chleb i półki mogą psuć się szybciej.

* chlebaki drewniane

Chlebaki drewniane są piękne i naturalne, a przechowywane w nich pieczywo nie wysycha zbyt szybko. Są też tanie, ale trudno jest utrzymać je w czystości. Nie wolno ich myć pod bieżącą wodą czy z dodatkiem silnych detergentów.

* chlebaki ze stali nierdzewnej

Chlebaki takie wyglądają bardzo estetycznie. Sprawdzą się w kuchni nowoczesnej i tradycyjnej. Łatwo utrzymać je w czystości. Chlebak jest trwały i odporny na stłuczenia. Nie odbarwia się też i nie odkształca. Nie jest on jednak odporny na korozję. Poza tym metal reaguje na skoki temperatury, a więc chlebaków metalowych nie wolno ustawiać w pobliżu takich urządzeń jak np. kuchenka czy mikrofalówka.

Poza tym za chlebaki uznaje się również uszyte z materiału pokrowce. Najczęściej są to bawełniane worki ze ściągaczami, które ograniczają dopływ powietrza. To ciekawa alternatywa do kuchni. Również dlatego, że zajmują mniej miejsca, choć w dalszym ciągu większość podchodzi do nich z dużą rezerwą.

Podsumowanie

Wybór chlebaka nie musi być więc karkołomnie trudny. Wystarczy zestawić poszczególne rodzaje takich chlebaków i wyliczyć ich dobre oraz złe strony. Po wybraniu materiału, z jakiego są one wykonane, pozostanie już tylko zastanowić się nad ich formą i ewentualnie kolorem. Przy zakupie chlebaka warto jednocześnie zastanowić się nad pojemnikiem, w którym pieczywo będzie serwowane na stół. Tu dobrze sprawdzają się wiklinowe koszyki, które poza swoją funkcją praktyczną stanowią też doskonałą dekorację.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*