Gzik jest charakterystyczną potrawą w regionalnej kuchni wielkopolskiej i kujawskiej. Jest to rodzaj twarogu ze śmietaną (czasami zamienianej na mleko lub jogurt). Wiele osób dodaje także szczypiorek, rzodkiew albo cebulę czy jajko. Najczęściej jest podawany z ziemniakami gotowanymi w mundurkach jako pyry z gzikiem.
Tradycyjny Gzik Wielkopolski
Jest to smak, który z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom w różnym wieku. Charakteryzuje się dużą swobodą w przygotowaniu, dzięki czemu można dostosować ilość soli i pieprzu do swoich preferencji. Tradycyjnie jednak jest to wyważony smak twarogu oraz przypraw z dodatkiem świeżej rzodkiewki i/lub szczypiorku. Współcześnie wiele osób przygotowuje taki twaróg na śniadanie lub kolację, jako sposób na podtrzymanie tradycyjnego smaku. Wspaniale smakuje ze świeżym pieczywem. Gzik jest także bardzo lubiany przez dzieci, a także ma wiele substancji odżywczych – zwłaszcza pełnowartościowego białka oraz niezbędnych aminokwasów.
Każdy choć raz powinien spróbować gziku w jego oryginalnej, regionalnej wersji. Warto szukać takich wyrobów tradycyjnych w dedykowanych i specjalizujących się w tym sklepach. Wtedy można mieć pewność, że produkty zostały przygotowane według regionalnych receptur z zachowaniem wszystkich zasad. Coraz więcej osób odkrywa lokalne wyroby tradycyjne i chętnie wraca do swoich kulinarnych korzeni. Kuchnia polska cechuje się bogactwem smaków oraz sezonowością, dostosowaną do pór roku. To sprawia, że jedzenie jest zawsze świeże i pyszne.
Przepis na pyry z gzikiem
Jest to jedno z najprostszych dań do przygotowania, które nadal chętnie jest przygotowywane na terenie Wielkopolski i całej Polski. Jest to bardzo smaczna i prosta potrawa, często wybierana jako jarski obiad. Pyry z gzikiem były pierwotnie spożywane przez biedniejszą część mieszkańców Wielkopolski, ale obecnie jest to przysmak preferowany przez wielu, a także sposób na zachowanie kulinarnej tradycji lokalnej. Warto regularnie próbować takich dań tradycyjnych i traktować je jako inspiracja do własnych interpretacji kulinarnych.
Do przygotowania pyr z gzikiem potrzeba jedynie podstawowych składników. Należy umyć dokładnie szczotką ziemniaki i ugotować je w mundurkach. Następnie rozrobić twaróg ze śmietaną. Wedle uznania można doprawić masę serową solą i mielonym pieprzem. Wiele osób dodaje również pokrojony szczypiorek, rzodkiewkę i cebulę, całość należy wymieszać. Gotowy gzik należy położyć na talerzu obok ugotowanych ziemniaków, można jeść z ugotowanym jajkiem.
Dodaj komentarz