Jarski pasztet to doskonała alternatywa dla tradycyjnego, mięsnego dania tego typu. W smaku może być praktycznie nie do odróżnienia, a przy tym posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Wegetariańskie pasztety można łatwo przygotować z resztek ugotowanej kaszy, jak i warzyw pozostałych z rosołu. Składniki mogą być najróżniejsze – począwszy od soczewicy, ciecierzycy, fasoli, selera, cukinii, marchewki czy batatów, a skończywszy na grzybach, orzechach i suszonych pomidorach.
Pasztet z fasoli
Znakomity wege pasztet przygotować można z praktycznie dowolnych odmian fasoli, za każdym razem uzyskując unikalny przysmak. Najbardziej uniwersalna w połączeniu z różnymi warzywami będzie typowa, biała fasola. Dla urozmaicenia warto wykorzystać w tym przepisie różne dodatki, które można dodać do masy lub posypać nimi wierzch pasztetu. Fasolę wystarczy rozgnieć za pomocą blendera, pozostawiając większe i mniejsze kawałki. Należy do tego drobno posiekać koperek, a cebulę rozgrzać na patelni razem z jagodami jałowca i liśćmi laurowymi. Po zeszkleniu do masy dodać można pieprz, sól, olej i zgnieciony ząbek czosnku. Orzechy i nasiona uprzednio warto posiekać, a następnie dodać do masy i dokładnie wymieszać oraz doprawić. Dno i brzegi blachy do pieczenia można dodatkowo posypać płatkami owsianymi.
Pasztet z kaszy jaglanej z porem
Kasza jaglana i por to idealne połączenie, które zwraca uwagę delikatnie pikantnym smakiem. Wykonany z tych składników pasztet wymaga nieco pracy, ze względu na konieczność zalania kaszy wrzątkiem oraz jej odcedzenia. Z pora wystarczy odciąć jasną część, a następnie odmierzyć kawałek o 2 cm krótszy od długości całej blachy. Resztę posiekać można na drobno, przemyć w sitku i osuszyć, po czym podsmażyć na patelni do zeszklenia. Do pasztetu warto dorzucić gałkę muszkatołową, majeranek, czarny pieprz oraz inne przyprawy. Przy przenoszeniu masy do miski, najlepiej na środku położyć wcześniej przygotowany kawałek pora i zachować odległość 1 cm od brzegu. Po delikatnym dociśnięciu do miski, wystarczy przykryć całość resztką kaszy i zapiec.
Pasztet z czerwonej soczewicy
Czerwona odmiana soczewicy charakteryzuje się krótkim czasem gotowania, a na dodatek nie trzeba jej mielić. Przygotowany z niej pasztet zyskuje ponadto piękny, wyrazisty kolor. W przepisie tym sprawdzi się tez odmiana brązowa lub zielona, jednak wówczas czas gotowania jest dłuższy, a mielenie ziaren konieczne. Tak przygotowany pasztet idealnie rozsmarowuje się na pieczywie, ponieważ podczas pieczenia nie ulega nadmiernemu wysuszeniu. Poza czerwoną soczewicą, w przepisie tym należy wykorzystać również cebulę, marchew, seler naciowy i czosnek, a także płatki owsiane, pestki słonecznika oraz przyprawy. Warzywa warto dusić pod przykryciem przez około 10 minut, a poszczególne dodatki zmielić blenderem ręcznym. Do przygotowania tego pasztetu najlepiej nadają się foremki silikonowe, ponieważ nie trzeba ich sypać bułką i smarować.
Pasztet z cukinii
Pasztet z cukinii jest niezwykle aromatyczny i delikatny, a przy tym bardzo smaczny. Wyróżnia się przy tym prostotą wykonania, dzięki czemu może sobie z nim poradzić nawet osoba początkująca w kuchni. Po upieczeniu można go pokroić w paski. Poza cukinią zieloną i żółtą, w pasztecie tym nie może zabraknąć marchewki, cebuli i ząbków czosnku, a także jajek, bułki tartej i kaszy manny. Jako dodatki i przyprawy sprawdzą się: pieprz czarny, sól, słodka papryka mielona, curry oraz posiekany koperek. Pasztet z cukinii z kaszą manną najlepiej przygotować w foremce o wymiarach 11 x 30 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Dla uzyskania bardziej zbitej konsystencji, do pasztetu warto dodać większą ilość kaszy. Cukinię najlepiej pozostawić w skórce, o ile jest miękka i młoda. Po starciu warto ją posolić i odstawić na kwadrans, a następnie odcisnąć z nadmiaru wody. Interesujący przepis na pasztet z cukinii dostępny jest na blogu: https://kulinarneprzeboje.pl/pasztet-z-cukinii/, gdzie znajdują się także inne inspirujące pomysły na wegańskie przysmaki.
Dla mnie smak zdecydowanie się różni, tradycyjnych nie jadam już w ogóle, a roślinne bardzo lubie i często robię.