Pierwsza wizyta u dietetyka- jak się do niej przygotować?

Regularne uczęszczanie do dietetyka może bardzo wiele zmienić w naszym życiu. Może na przykład pomóc nam zrealizować cel, jaki sobie założyliśmy- chociażby ten związany z eliminacją konkretnych pokarmów czy ten związany z redukcją wagi. Dzięki pomocy dietetyka możemy wziąć pod lupę to, co jemy i poprawić nasze błędy żywieniowe tak, aby czuć się lepiej i aby zatroszczyć się o swoje zdrowie. Bez wątpienia więc, wizyta w gabinecie dietetycznym to dobry pomysł, dzięki któremu mamy realne szansę na zmianę swojego dotychczasowego stylu życia na lepszy. Jednakże, pierwsza wizyta w gabinecie może się nam wydawać stresująca- nie wiemy do końca, co nas czeka i jakie badania zostaną nam przeprowadzone. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, jak przygotować się do wizyty u dietetyka oraz co warto wiedzieć o wstępnym wywiadzie w gabinecie i badaniach.

Przed wizytą dobrze jest wziąć pod lupę swój dotychczasowy sposób odżywiania się

Nie chodzi o to, aby jeszcze przed wizytą u specjalisty samemu narzucać sobie przypadkową dietę. Weźmy jednak pod uwagę to, że każda wizyta u dietetyka musi zacząć się wywiadem z pacjentem, kiedy to specjalista musi poznać nasz dotychczasowy sposób odżywiania się, który być może nie do końca sami sobie uświadamiamy. Aby już ta pierwsza, wstępna wizyta u dietetyka przebiegła jak najkorzystniej dla nas- dobrze jest samemu przygotować informacje o które możemy zostać zapytani. Możemy więc przez jeden- dwa dni zapisywać to, co zjadamy. Możemy uwzględnić na specjalnej liście te produkty, które szczególnie lubimy i te za którymi nie przepadamy.

Dobrze jest spisać także pory posiłków, a także dodać informację o tym, ile się ruszamy. A więc czy prowadzimy siedzący tryb życia, czy może staramy się trenować regularnie jakąś dyscyplinę sportu. Jeśli nasz sposób odżywiania znacząco różni się w tygodniu od tego, co jemy w dni weekendowe- również warto to uwzględnić. Samoświadomość tego, jak obecnie się odżywiamy to najlepsza odpowiedź na to, jak przygotować się do wizyty u dietetyka. Dzięki zgromadzonym informacją wywiad z pewnością pójdzie znacznie sprawniej.

Co jeszcze warto zrobić przed wizytą?

Wchodząc na projektzdrowie.info możemy umówić wizytę u wybranego dietetyka w gabinecie, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Idąc na pierwsze spotkanie z dietetykiem na pewno warto:

    • Zabrać ze sobą bieżące wyniki badań jeśli takie posiadamy. Takie badania to morfologia, badanie poziomu cukru we krwi, lipidogram czy określenie poziomu TSH tarczycy.
    • Zastanowić się, jaki jest nasz cel wizyty i od razu go przedstawić w gabinecie. Chcemy schudnąć, nabrać masy, a może znaleźć idealną dietę przy intensywnych treningach sportowych?
    • Odpuścić sobie obfite posiłki na około 3 godziny przed wizytą, a także zrezygnować ze wzmożonej aktywności fizycznej. Staramy się, aby nic nie zaburzyło wyniku z analizy składu ciała, która za pewne zostanie przeprowadzona.
    • Zastanowić się, czy mamy jakieś choroby i przypadłości, o których dietetyk powinien wiedzieć. Mogą to być zaburzenia metabolizmu, choroby autoimmunologiczne czy specjalna terapia hormonalna.
    • Na samą wizytę dobrze jest przygotować sobie luźny strój- taki, który będzie dla nas samych komfortowy podczas przeprowadzania badań.

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*