Blaty kuchenne marmurowe – co warto o nich wiedzieć?

[REKLAMA]

Marmur jest uznawany za najbardziej prestiżowy, luksusowy kamień naturalny wykorzystywany we współczesnym budownictwie. Wiele osób marzy o wykonanych na jego bazie blatach kuchennych. Marmur nadaje bowiem kuchni eleganckiego, ponadczasowego wystroju oraz przepięknie się prezentuje. Jest to jednak kamień dość wymagający w codziennym użytkowaniu – decydując się na blaty kuchenne marmurowe, należy poznać specyfikę tego materiału oraz podjąć świadomą decyzję odnośnie inwestycji w jego zakup.

Czym charakteryzują się blaty kuchenne marmurowe?

Marmur jest przepięknym, efektownym kamieniem naturalnym. Kojarzy się z luksusem, prestiżem i bogactwem. Jest jednak równie piękny, co trudny w codziennym użytkowaniu. Wszystko przez to, że jest stosunkowo miękki i delikatny. Na pierwszy rzut oka, nie jest więc zbyt dobrym wyborem na blaty kuchenne. Wynika to wprost ze specyfiki użytkowania tego elementu kuchni – powierzchnia robocza jest bowiem przeznaczona do przygotowywania posiłków, ma częsty kontakt z wodą, płynami oraz wysokimi temperaturami. Blaty kuchenne marmurowe są więc stale narażone na uszkodzenia.

Zakłady kamieniarskie mimo tego, że posiadają w swojej ofercie blaty kuchenne z marmuru, raczej nie zalecają ich wyboru. Można w nie jednak zainwestować pod warunkiem, że będziemy w odpowiedni sposób obchodzili się z kuchenną powierzchnią roboczą. Należy przede wszystkim zaopatrzyć się w podkładki pod garnki i naczynia oraz deski do krojenia. Wszelkie rozlane płyny i wodę od razu osuszać oraz dbać o częstą impregnację blatów. Warto także zainwestować w zakup specjalnych preparatów do czyszczenia i pielęgnacji marmuru oraz myć blaty kuchenne marmurowe miękką ściereczką z mikrofibry.

Równie estetyczna alternatywa dla delikatnego marmuru

Osoby, które marzą o blatach marmurowych, lecz nie są przekonane, czy na dłuższą metę sprostają ich wymagającej pielęgnacji, mogą zainwestować w rozwiązanie alternatywne. Są nim blaty z kwarcytu naturalnego, które mogą do złudzenia przypominać luksusowy marmur. W przeciwieństwie do niego, są jednak dużo trwalsze, mocniejsze i mniej problematyczne w codziennym użytkowaniu. Kwarcyt naturalny jest bowiem kamieniem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury oraz działanie kwasów, czyli tych czynników, które szczególnie zagrażają w kuchni blatom marmurowym.

Blaty kuchenne z kwarcytu naturalnego przepięknie prezentują się w oświetleniu LED, gdyż posiadają tendencję do tworzenia efektownych refleksów świetlnych. Występują w bogatej, zróżnicowanej kolorystyce, wśród której można bez problemu odnaleźć warianty łudząco podobne do naturalnego marmuru. Są ponadto łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu oraz wymagają impregnacji zaledwie raz w roku. Pięknie prezentują się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro, jak i nowoczesnych kuchniach, których współczesną estetykę podkreślają w efektowny sposób. Blaty z kwarcytu naturalnego są także tańsze w zakupie od blatów marmurowych, co dla wielu może stanowić dodatkowy argument przemawiający właśnie za ich wyborem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*