Co jeść na diecie bezglutenowej?

Wielu Polaków stosuje bardzo różne diety. Najczęściej mają one na celu zrzucenie nadmiaru kilogramów. Jednak o dietach należy mówić także odnośnie wyeliminowania najróżniejszych produktów. Popularne są diety wegetariańskie, a o pewnego czasu również wegańskie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na diety bezglutenowe. Sprawdzamy, czym jest dieta bezglutenowa oraz jakie produkty jeść, odżywiając się w ten sposób.

Dieta bezglutenowa – co to takiego?

Oczywiście w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, czym jest dieta bezglutenowa. Tak więc, jak łatwo się domyślić, jest to dieta, która polega na wyeliminowaniu glutenu. Mówimy więc o diecie eliminującej zboża glutenowe oraz ich składniki. Oczywiście należy je wówczas zastąpić ich odpowiednikami bezglutenowymi. Jak się za chwilę przekonasz, produkty bezglutenowe są naprawdę liczne. Przypomnijmy, że gluten to mieszanina białek gluteliny i gliadyny. Znajduje się on między innymi w pszenicy, życie i jęczmieniu.

Warto w tym miejscu zauważyć, że dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu produktów oczywistych pod względem zawarcia w nich glutenu, ale również tych, które mają gluten ukryty. Mowa tutaj o produktach naturalnych, ale także przetworzonych.

Dla kogo dieta bezglutenowa?

Oczywiście nie każdy może postawić na dietę bezglutenową. Jednak w niektórych przypadkach jest ona wręcz obowiązkowa. Przede wszystkim na produkty bezglutenowe postawić powinni chorzy na celiakię i chorobę Duhringa. Oprócz tego właśnie dieta bezglutenowa jest wskazana dla osób cierpiących z powodu alergii na pszenicę oraz mających nieceliakalną nadwrażliwość na gluten (NCGS).

Dieta bezglutenowa – czego unikać?

Jeżeli chcesz przejść na dietę bezglutenową, musisz wyeliminować ze swojego menu bardzo wiele produktów. Należą do nich m.in. pszenica i jej odmiany, jęczmień, żyto, owies, większość mąk, płatki owsiane, kasza manna, kuskus, bulgur, kasza jęczmienna, musli, kasza owsiana, kaszki błyskawiczne, makaron pszenny, makaron żytni, pierogi, pyzy, kopytka, naleśniki, pieczywo, ciasta, ciastka, drożdżówki, pizza, bułka tarta, panierki do mięs i ryb, kotlety mielone, pulpety, pasztety, wędliny podrobowe ze zbożowymi dodatkami, napoje mleczne z dodatkiem słodu jęczmiennego, jogurty z płatkami lub otrębami, kawa zbożowa, kakao, sos sojowy, prażona cebulka, zupy z makaronem, proszek do pieczenia.

Dieta bezglutenowa – jakie produkty spożywać?

Na szczęście jest wiele produktów, na które możesz stawiać przy diecie bezglutenowej. Są to m.in. ryż, kukurydza, gryka, proso, amarantus, bezglutenowe mąki, świeże i nieprzetworzone mięso, ryby, jaja, bezglutenowe wędliny, masło, smalec, kefir, maślanka, jogurt naturalny, ser żółty, oliwa z oliwek, świeże warzywa, ziemniaki, skrobia ziemniaczana, mąka ziemniaczana, cukier, dżem, miód, syrop klonowy, melasa, kisiele, budynie, herbata i kawa naturalna, soki owocowe, wody mineralne, kompoty, napary z ziół, czyste alkohole, wino, piwo bezglutenowe, sól, pieprz ziarnisty, zioła, ocet winny, spirytusowy, jabłkowy, soda oczyszczona, drożdże.

Trzeba sprawiedliwie oddać, że coraz szerszy jest również wybór produktów bezglutenowych w sklepach. Oczywiście ważne, żeby wybierać najlepsze tego typu punkty. Dobrym przykładem jest sklep internetowy https://e-superfood.pl. Przekonaj się, że znajdziesz tam wiele produktów bezglutenowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*