Włochy to kraj, który może pochwalić się nie tylko kulturą i tradycją artystyczną czy też mnogością zabytków wartych zobaczenia. To właśnie mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego posiadają wspaniałą kuchnię, kojarzącą się z rytuałem spożywania napojów alkoholowych produkowanych z owoców winorośli. Nie tylko do rodzimych sztandarowych potraw, ale również deserów. A wiesz, z jakich regionów pochodzą najlepsze wina deserowe? Jeśli nie, zabierzemy Cię w małą podróż!
Złociste wino deserowe z miasta Campodipietra
Wycieczkę rozpoczynamy w mieście Campodipietra niedaleko Treviso. Winnice uprawiane w tym regionie produkują słodkie wino deserowe Verduzzo Marca Trevigiana IGT. Wyróżnia się doskonałą równowagą pomiędzy kwasowością a miękkością. Właściwie proporcje zachowywane są dzięki idealnej pod uprawę winorośli glebie.
Przejrzałe winogrona zostają poddane maceracji, a następnie wyciśnięciu i oczyszczeniu moszczu. Następująca kolejno fermentacja i dojrzewanie w stali pozwalają uzyskać produkt o złocistej barwie. Jego kompozycja aromatów składa się z nieznacznych nut kwiatów akacji i bardziej wyrazistych zapachów miodu, figi i moreli. To doskonała propozycja, aby spożywać je, racząc swoje podniebienie deserem z suszonymi owocami lub szarlotką.
Reprezentant win deserowych wprost z Valpolicelii
Przenosimy się kilkaset kilometrów na zachód, a mianowicie do Valpolicelli. To tam w prowincji Werona w popularnym regionie winiarskim, zrodził się przedstawiciel win deserowych – Recioto della Valpolicella.
W trakcie produkcji winogrona dojrzewają bardzo długo, aż powstają z nich rodzynki. Natomiast o znamienitości smaku decyduje proces fermentacji, który jest przerywany przed całkowitą przemianą cukrów w alkohol. Efekt końcowy to naturalnie słodkie i mocne wino z nutą wiśniowo-czekoladową oraz zapachem dojrzałych owoców. Zajadając się truskawkami lub ciastami powstałymi na bazie ciemnej czekolady, ten trunek jest doskonałym towarzyszem.
Winnica Gaierhof i jej znamienity trunek deserowy
Zaglądamy na północ od Valpolicelii w trzecie i ostatnie miejsce, czyli do prowincji Trydent, gdzie powstaje wino deserowe Gaierhof Trentino Moscato Giallo. To produkt pochodzący z winnicy, której tradycje sięgają blisko stu lat.
Warto je przede wszystkim skosztować w połączeniu z szeroką gamą deserów owocowych lub szarlotką. Wyróżnia się lekkością, w związku z czym nie zaburza w żaden sposób smaku słodkości. Posiada niezwykle intrygujący aromat z nutami owoców tropikalnych, gruszki oraz szałwii.
A w jaki sposób powstaje jego charakterystyczny słodki posmak? To ze względu na krótką macerację oraz fakt przetrzymywania części zbiorów na słodko, w obniżonej temperaturze.
Dodaj komentarz