Lodówki do kuchni – do zabudowy czy wolnostojące?

Wybór lodówki jest dziś stosunkowo prosty. Pod uwagę bierzemy jej wygląd czy pojemność, rzadziej zwracamy uwagę na klasę energetyczną, co przekłada się na niższy lub wyższy pobór energii. Jednak w tym wpisie skupimy się na dwóch różnych wariantach tego sprzętu AGD, a więc klasycznych lodówkach wolnostojących oraz zyskujących popularność sprzętach AGD do zabudowy. Jaką lodówkę wybrać?

Dlaczego wybrać lodówkę do zabudowy?

W swoich kuchniach bardzo często staramy się ukryć urządzenia AGD. Jednak przy lodówkach nie jest to takie oczywiste jak na przykład przy zmywarkach. Współczesne lodówki wolnostojące mają ciekawy design i kolorystykę, dobrze wpisując się w styl kuchni. Poza tym lodówka wolnostojąca może być elementem łączącym salon z kuchnią.

Jednak dobrym wyborem jest też lodówka do zabudowy, praktycznie niezauważalna w kuchni. Cechą charakterystyczną takich produktów jest możliwość ich obudowy, oczywiście bez ryzyka braku wentylacji czy uszkodzenia mebli kuchennych, co jest trudne przy zwykłej lodówce wolnostojącej. Poza tym każda lodówka do zabudowy pozwala na montaż frontu kuchennego, dzięki czemu z zewnątrz przypomina zwykłą szafkę kuchenną.

Przy tym wszystkim lodówki do zabudowy mają też swoje wady. Na pewno wyższa jest ich cena. Dlatego, jeśli decydujemy się na taki produkt, warto skorzystać z porównywarek cenowych i nabyć sprzęt dostępny w dobrej cenie. Najlepszą porównywarką jest Ceneo, gdzie znajdziemy dany model w najniższej cenie.

Poza tym lodówki przeznaczone do zabudowy mają mniejszą pojemność, jeśli porównamy ją z tym, co oferują klasyczne, wolnostojące sprzęty o tych samych gabarytach. W końcu są one również trudniejsze w instalacji.

Podobnie jak jest przy innych sprzętach, lodówki do zabudowy należy ustawić w odpowiednim miejscu, ze swobodnym dostępem do gniazdka i z dala od źródeł ciepła (np. piekarnik, zmywarka, kuchenka). Sam montaż należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją, ewentualnie nawet zlecić to specjalistom, ponieważ jest to proces dość złożony i czasochłonny.

Czy można zabudować lodówkę wolnostojącą?

Możliwa, choć trudna jest też zabudowa lodówki wolnostojącej, jeśli mamy stosunkowo nową lodówkę i nie chcemy jej wymieniać na sprzęt do zabudowy. W takiej sytuacji należy zwyczajnie przygotować front szafki kuchennej. Łatwiej, kiedy mamy meble na wymiar i firma jest w stanie dorobić front do lodówki, podobnie jak dodatkowe blaty kuchenne czy szafki. Będzie inaczej jeśli korzystamy ze standardowych mebli.

Oczywiście tak zabudowana lodówka musi być traktowana jako rozwiązanie tymczasowe, aby w przyszłości zainwestować w lodówkę do zabudowy. Należy pamiętać, że modele specjalnie do tego przeznaczone mają inny system agregatów i odprowadzanego ciepła, co gwarantuje odpowiednie chłodzenie. Warto się więc zastanowić, czy w kuchni nie zostawić nowoczesnej lodówki wolnostojącej.

Jak widzimy, oba warianty mają swoje zalety. Warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, po czym wybrać model, który będzie dla nas optymalny. Inwestycja w sprzęt do zabudowy jest rozsądna, aczkolwiek możemy też wybrać designerską, nowoczesną lodówkę wolnostojącą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*