Dlaczego warto mieć zorganizowaną kuchnię i jakie plastikowe pojemniki wybrać?

Już od jakiegoś czasu dużo mówi się o tym, jak wiele jedzenie marnuje się we współczesnym świecie. Nawet w Polsce, która przecież nie jest krajem jakichś niebotycznych rozmiarów, co roku marynowanych jest około 5 milionów ton żywności. I to ciekawe, większą część z tego marnują gospodarstwa domowe a nie firmy gastronomiczne czy sklepy spożywcze. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zaczyna słyszeć się o zero waste. Jest to podejście, które opiera się na ochronie tych zasobów, które się ma. co prawda osiągnięcie zero waste jest dość trudne, szczególnie dla osób prywatnych ale less waste można osiągnąć dość szybko, wystarczy odpowiednio się zorganizować. Aby więc domowe jedzenie się nie marnowało potrzebne będą w każdej kuchni szklane słoiki i plastikowe pojemniki do przechowywania żywności. Tego rodzaju pojemniki sprawdzą się również w organizacji. Pytanie tylko na co zwrócić uwagę przy wyborze pojemników? Jakie są ich wady i zalety? I gdzie można znaleźć dobrej jakości pojemniki?

1. Dlaczego organizacja żywności jest taka istotna?

2. Jak nie marnować żywności?

3. Pojemniki na żywność – jakie wybrać, aby być z nich zadowolonym?

4. Pojemniki plastikowe – zalety

5. Pojemniki kuchenne – wady

6. Pojemniki na produkty spożywcze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

7. Gdzie kupić na żywność pojemniki?

Dlaczego organizacja żywności jest taka istotna?

Dlaczego organizacja żywności jest taka ważna? Ponieważ w ten sposób wie się, co posiada się we własnej kuchni, a co za tym idzie można na kanwie tej wiedzy planować posiłki i w ten sposób uniknąć marnowania jedzenia. Co więcej wiele produktów spożywczych nie może być ze sobą trzymanych w jednym miejscu bo w ten sposób oba produkty szybciej gniją i szybciej przestają nadawać się do zjedzenia – a co za tym idzie, szybciej trzeba się ich pozbyć. Dobra organizacja pozwala uniknąć takich sytuacji.

Jak nie marnować żywności?

Jest wiele pomysłów na to, jak nie marnować żywności. Przede wszystkim warto jest zastanowić się nad robieniem zakupów spożywczych z listą i ze wcześniej przygotowanym jadłospisem. Warto aby używać kupionych produktów nie tylko do jednego posiłku, ale do wielu z nich, aby wykorzystać całe opakowanie. Pojemniki na żywność także są dobrym pomysłem, bo można w nie wsadzić nie tylko produkty sypkie, ale również i nadwyżkę gotowych posiłków – i w ten sposób schować je do lodówki. Wielu ludzi myśli, że takie małe kroki nic nie dają, ale prawda jest inna – człowiek marnuje 20% kupionej żywności jeżeli nie planuje. A jeżeli wydaje się na jedzenie 1000-2000 złotych miesięcznie, to tak, jakby wyrzucało się do kosza 200-400 złotych z tej kwoty.

Pojemniki na żywność – jakie wybrać, aby być z nich zadowolonym?

Jeżeli chcesz znaleźć dla siebie dobre pojemniki na żywność, to powinieneś znaleźć takie, które są w optymalnych wielkościach – tak aby z łatwością mieściły ci się na szafce kuchennej czy na półki w lodówce. Dzięki temu nie będą one leżeć gdzieś w pawlaczu nieużywane.

Pojemniki plastikowe – zalety

Jakie zalety mają pojemniki plastikowe? Przede wszystkim są wytrzymałe, ich wytrzymałość jest znacznie wyższa od pojemników wykonanych chociażby z tektury czy drewna. Ponadto świetnie nadają się do przechowywania żywności najróżniejszej – będą spisywać się zarówno przy produktach sypkich i suchych, jak i przy już zrobionych daniach, które mają w sobie mnóstwo wilgoci. Plastikowe pojemniki sprawdzą się w obu tych przypadkach.

Pojemniki kuchenne – wady

Oczywiście, jak wszystko inne, pojemniki kuchenne mają również i swoje wady. Pierwszą i dość istotną z nich jest to, że nie można ich podgrzewać w mikrofalówce – nawet, jeżeli są wykonane z dobrej jakości materiału, który nie stopiłby się w wysokich temperaturach, to jednak będą wydzielały niebezpieczne związki, które mogą przejść na żywność, co nie jest dobre dla ludzkiego zdrowia. Za każdym razem trzeba więc przenosić jedzenie z pojemnika na talerz lub do miseczki, którą można wsadzić do mikrofalówki.

Pojemniki na produkty spożywcze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich pojemników na produkty spożywcze? Przede wszystkim istotna jest jakość pojemnika, musi być wykonany z jak najlepszego plastiku, aby był w stanie przetrwać w każdych warunkach. Z pewnością nie raz i nie dwa taki pojemnik może ci się wymsknąć z rąk, ważne jest więc aby przetrwał upadek nawet z dużej wysokości. Oprócz tego trzeba szukać pojemników z plastiku, który jest bezpieczny dla jedzenia – nie każdy plastikowy pojemnik taki jest i trzeba mieć to na uwadze.

Gdzie kupić na żywność pojemniki?

Pojemniki przeznaczone na żywność można kupić w zasadzie wszędzie – znaleźć je można nawet w supermarketach czy hipermarketach na odpowiednich stoiskach. Szukając jednak produktów, których jakość będzie na wysokim poziomie, warto jest się zagłębić w internet. Ciekawe, szwajcarskie pojemniki Rotho można znaleźć chociażby na ich polskiej stronie internetowej www.pl.rotho.com. Każdy, kto chce się zorganizować nie tylko w kuchni powinien je sprawdzić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*