Rodzaje okapów kuchennych

[REKLAMA]

Okap kuchenny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Urządzenie pozwala pozbyć się z pomieszczenia nieprzyjemnych skutków gotowania takich jak para wodna czy przykrych zapachów. Ponadto zapobiega osadzaniu się tłuszczu na sprzęcie kuchennym, meblach oraz ścianach znajdujących się w bliskiej odległości kuchenki. Jest niezwykle ważny w przypadku kuchni ciemnych oraz otwartych. Nierzadko pełni również rolę estetyczną, stawiając przysłowiową kropkę nad „i” w wystroju kuchni. .

Wybór okapu zależy od kilku czynników, między innymi od powierzchni pomieszczenia, umiejscowienia kuchenki czy dedykowanego otworu wentylacyjnego. Na rynku rozróżniamy kila typów urządzeń, wśród których na pewno znajdziemy rozwiązanie najbardziej odpowiednie dla naszej kuchni

Wysokiej jakości okapy kuchenne niemieckiej firmy Bomann dostępne są tutaj – Okapy Kuchenne sklep

Okap podszafkowy

Jest to podstawowy, bardzo uniwersalny i popularny typ okapu kuchennego. Swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie oraz najmniej wymagającemu sposobowi montażu. Mamy dwie możliwości zamontowania. Pierwsza z nich to przymocowanie do spodniej części szafki znajdującej się nad kuchenką.  Drugi sposób to bezpośredni montaż do ściany. Urządzenie tego typu odznacza się również korzystnym stosunkiem wydajności do ceny.


Okap kominowy

Jest to okap montowany bezpośrednio do ściany. Urządzenie posiada dodatkową obudowę, która w przypadku podłączenia do wentylacji, zasłania przewód odprowadzający opary. Ma ona również zastosowanie estetyczne gdy wykorzystujemy funkcję pochłaniacza. Dzięki atrakcyjnemu designowi, nieskomplikowanej budowie oraz wysokiej wydajności, jest to w tej chwili najpopularniejszy typ urządzenia.


Okap do zabudowy w szafce wiszącej

  • wkład

Koncepcja jest podobna jak w przypadku okapu podszafkowego. Różnica polega na tym, że zostaje on całkowicie zabudowany w spodniej części szafki wiszącej nad kuchenką. Rozwiązanie to sprawia, że jest on całkowicie niewidoczny. Charakteryzuje się zazwyczaj niewielką powierzchnią pochłaniającą
i sprawnością podobną do okapów podszafkowych.

  • wkład z teleskopowym elementem

Urządzenie podobnie jak wkład, przeznaczone jest do zabudowy w spodniej części szafki. Dodatkowo posiada ruchomą szufladę wysuwaną podczas użytkowania. Jest to rozwiązanie wydajniejsze od wkładu, ponieważ ruchomy element znacząco zwiększa powierzchnię pochłaniającą, często niemal dwukrotnie.

 

Okap blatowy

  • do zabudowy w blacie

Okap, który zabudowany jest w dolnej szafce – tej samej, w której znajduje się kuchenka. Podczas użytkowania element pochłaniający zostaje uchylony bądź wysunięty do góry. Reszta urządzenia pozostaje w szafce – dzięki takiej konfiguracji urządzenie generuje mniej hałasu do otoczenia.
Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się wysoką wydajnością i ciekawą stylistyką. Dzięki niewielkiej odległości od płyty, opary są natychmiast zasysane, następnie po filtracji trafiają z powrotem do pomieszczenia bądź do układu wentylacji.

  • zintegrowany z płytą grzewczą

Urządzenie działa w oparciu o podobne zasady jak okap do zabudowy w blacie i dzieli z nim te same zalety.
Jest on w tym wypadku nie osobnym urządzeniem a integralną częścią płyty indukcyjnej. Nie posiada wysuwanego elementu – otwory dolotowe licują się z powierzchnią płyty. Tak samo jak okap blatowy może działać w trybie wyciągu jak i pochłaniacza.

 

Okap wyspowy

  • Okap kominowy

Okapy tego typu są przeznaczone do kuchni z płytą grzewczą umieszczoną na wolnostojącym meblu, czyli tak zwanej wyspie. W niektórych przypadkach możemy je również zastosować w rozwiązaniu tradycyjnym czyli przy ścianie. Działają w oparciu o te same zasady jak standardowy okap kominowy. Urządzenie mocowane jest do sufitu, więc w miejscu mocowania powinien znajdować się otwór wentylacyjny do którego podłączymy odprowadzanie oparów. Większość takich jednostek pozwala również na działanie bez wentylacji czyli w trybie pochłaniacza.

  • Okap wiszący

Tego typu okapy są dedykowane do kuchni z płytą grzewczą na wyspie. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku braku instalacji wentylacyjnej w miejscu montażu. Mocowanie przeprowadza się zazwyczaj podwieszając okap pod sufitem na stalowych linkach. Urządzenie z racji konstrukcji nie jest przystosowane do odprowadzania oparów a ich pochłaniania. Okapy wiszące przypominają lampę
i często poza naturalną funkcjonalnością pełnią również istotną rolę dekoracyjną.

  • Okap sufitowy

To kolejny okap dedykowany dla wysp kuchennych. Przeznaczony jest do montażu w podwieszanym suficie pomieszczenia. Przypomina klimatyzator kasetonowy, który również montowany w taki sposób. Dzięki temu jest praktycznie niewidoczny i nie ingeruje w wystrój kuchni. Dzięki sporym rozmiarom odznacza się dobrą wydajnością. Minusem jest spora odległość którą opary muszą pokonać zanim trafią do okapu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*