5 pytań, które warto sobie zadać przed zakupem zlewozmywaka ceramicznego

[REKLAMA]

Przyglądając się dostępnemu na rynku asortymentowi zlewozmywaków kuchennych, z pewnością dostrzegłeś, że coraz większą popularnością cieszą się modele wykonane z ceramiki. Zastanawiasz się nad kupnem takiego akcesorium? Zobacz, co powinieneś o nim wiedzieć, zanim się na to zdecydujesz!

Czy czyszczenie ceramicznego rzeczywiście jest prostsze niż w przypadku modelu ze stali?

Jeśli wcześniej posiadałeś zlewozmywak ze stali szlachetnej, z pewnością wiesz, jak trudne jest utrzymanie go w czystości – wystarczy tylko chwila oraz odrobina twardej wody, by na metalowej powierzchni pojawił się nieestetyczny, biały osad. W przypadku zlewozmywaka ceramicznego nie będzie takiego problemu – na takiej powierzchni nie osadza się bowiem wapienny osad. Dzięki temu utrzymanie jej w czystości nie sprawi Ci trudności. Koniec z czyszczeniem po każdym użyciu!

Czy ceramika jest odporna na uszkodzenia?

Martwisz się tym, że ceramika ulegnie zniszczeniu szybciej niż stal? Niepotrzebnie! Materiał ten wyróżnia się wyjątkową trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne – na powierzchni nie powstaną więc zadrapania czy pęknięcia nawet wtedy, gdy będziesz niedbale wrzucać do zlewu naczynia. Co więcej, ceramiczna powierzchnia nie jest też podatna na działanie zmiennej temperatury – tak ujemnej, jak ciepłej. Możesz więc śmiało stawiać na ociekaczu gorące garnki lub naczynia wypełnione lodem – nie wpłynie to w żaden sposób na estetykę ceramicznej powierzchni. Na jaki zakres temperatur jest odporna ceramika? Najczęściej jest to 600°C – zatem na pewno nie jesteś w stanie jej przegrzać w domowych warunkach.

Czy jasny zlewozmywak ceramiczny nie wybarwi się z biegiem czasu?

Jasny zlewozmywak kuchenny w połączeniu z konglomeratowym blatem? To synonim nowoczesnej kuchni! Pozostaje jednak pytanie o trwałość takiego koloru – nie sposób zaprzeczyć temu, że jasna kolorystyka zazwyczaj jest podatna na zabrudzenia. Nie martw się jednak tym, że jej nie doczyścisz. Zabrudzenia nie wnikają w ten materiał – wobec tego szybko zmyjesz je z powierzchni bez pozostawiania na niej trwałych śladów. Możesz więc śmiało wstawiać do zlewozmywaka naczynia z przeróżnymi zabrudzeniami, bez obawy o to, że trwale zafarbują ceramikę – nawet jeśli będzie to substancja w szczególnie intensywnym kolorze, takim jak chociażby czerwień czy czerń.

Czy ceramiczny zlewozmywak można myć standardowymi detergentami?

Odpowiedź brzmi: tak. Możesz śmiało myć zlewozmywak dowolnymi środkami czyszczącymi, które posiadasz w domu. Nie musisz więc martwic się tym, że konieczne będzie kupienie specjalnych detergentów – a to oznaczałoby dodatkowy wydatek, którego z pewnością chcesz uniknąć.

Uwaga! Jedyne detergenty, jakich nie możesz stosować na ceramicznej powierzchni, to te bogate w ścierające cząsteczki – czyli najróżniejsze mleczka z ostrymi drobinkami. Dlaczego? Przy dłuższym stosowaniu mogłyby pozostawić na powierzchni trwałe ślady – w efekcie zlewozmywak mógłby szybko stracić na estetyce.

Koniecznie poznaj też inne właściwości zlewozmywaków ceramicznych: Zlewozmywaki ceramiczne – zalety i wady.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*