Pranie, suszenie i oczyszczanie – bez tego się nie obędziesz!

[REKLAMA]

[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]

Planujesz przeprowadzkę do nowego mieszkania? Właśnie wybudowałeś dom lub kupiłeś nową nieruchomość? Wiele mieszkań po zakupie lub budowie od zera jest w tzw. stanie surowym lub stanie deweloperskim. Takie mieszkania czekają na decyzję właścicieli jak chcą je zaaranżować, mimo wielu gustów, są w mieszkaniu rzeczy, które przydadzą się każdemu!

Pralka i pranie

Już od zarania dziejów pranie było nieodłącznym elementem życia społeczności zorganizowanych. Początkowo dokonywane w rzekach czy jeziorach, z czasem przechodzące do ubijania w kotłach, przez tzw. “franie” aż do współczesnych nam pralek towarzyszyło aktywności człowieka. Zapewne każdy z naszych czytelników musiał niejednokrotnie korzystać z pralki, mieszkanie bez tego urządzenie nie wydaje się być zdatnym do zamieszkania. Choć w hotelowym apartamencie możemy nie spotkać pralki, to w miejscu stałego pobytu warto jest ten sprzęt posiadać. Choć niektórzy korzystają z usług pralni komercyjnej, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wymaga to zaangażowania większej sumy pieniędzy oraz do punktu usługowego trzeba pójść, aby przynieść, a także odebrać pranie. Pranie w domu pozwala nam zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Sprzęty takie jak sedes, zlew kabina prysznicowa lub wanna oraz pralka są podstawowymi elementami wyposażenia każdej łazienki. W niektórych przypadkach dla pralek dedykowane jest osobne pomieszczenie zwane pralnią, a jeszcze inni decydują się umieścić pralkę w kuchni.

Jak wybrać odpowiednią pralkę dla siebie? Możliwości jest tutaj wiele! Wszystko to zależy od naszych oczekiwań i możliwości. Wielkość związaną z ładownością najlepiej dobierać biorąc pod uwagę to ile osób liczy gospodarstwo domowe. W przypadku gdy domowników jest dużo, wskazana jest większa pojemność, a gdy jest ich mało, pojemność powinna być mniejsza. Wstawianie niepełnej pralki jest bardzo nieekonomiczne, gdyż każdorazowe użycie powoduje zużycie dużej ilości wody oraz energii elektrycznej. Dbając o własne finanse i środowisko warto dopasować ładowność do potrzeb. Innym niemniej ważnym czynnikiem, który może wpływać na nasz wybór urządzenia, to nasze plany odnośnie jego umiejscowienia. W zależności od tego jakie mamy możliwości i preferencje sytuacja kształtuje się w różnoraki sposób. Niektóre pralki mają otwierany bęben od frontu, a inne od góry. Jedne bardziej nadają się do naszej zabudowy, a inne mniej. 

Suszarka i suszenie

Jeśli zdążyliśmy już wybrać najlepszą dla nas pralkę, to co dalej? Po każdym praniu przychodzi moment kiedy opróżniamy bęben naszego urządzenia. W tym momencie musimy już wiedzieć co zamierzamy zrobić z naszymi ubraniami lub naszą pościelą. Niekiedy do suszenia prania wykorzystujemy krzesło czy grzejnik, ale takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku małej ilości ubrań, a tak jak wspominaliśmy wcześniej pranie z niepełnym bębnem jest nieekonomiczne. Dodatkowo wieszanie mokrego materiału na grzejniku może sprawiać, że pomieszczenie nagrzewa się przez to wolniej, a co za tym idzie zużywamy więcej zasobów ogrzewania lub przy takim samym zużyciu mamy niższą temperaturę. Niektóre pralki posiadają wbudowany system suszenia prania, takie rozwiązanie wydaje się być niezwykle ciekawym i wygodnym, ale z finansowego punktu widzenia, kwestia ta wiąże się z większymi kosztami, bowiem pralkosuszarki są droższe od zwykłych pralek, w dodatku suszenie wykorzystuje dodatkową energię. W tradycyjnych urządzenia zainstalowana jest funkcja wirowania, która sprawia, że pranie może po wyjęciu suszyć się szybciej, taka opcja zwykle dostępna w każdym programie, można też ustawić ją dodatkowo po jego zakończeniu, choć to będzie wiązać się podobnie jak w przypadku omówionych przed chwilą zaawansowanych urządzeń z dodatkowymi funkcjami ze zwiększony zużyciem energii elektrycznej. W dodatku zbyt duże wirowanie może być szkodliwe dla niektórych rodzajów tkanin. Pranie najlepiej suszyć używając metalowej lub plastikowej suszarki na pranie, na których można łatwo powiesić mokry materiał. Obecnie jest dostępnych wiele różnych modeli suszarek. Niektóre z nich da się zamontować do ściany, inne na balkonie, a niektóre po prostu rozłożyć i postawić na podłodze. Rozwiązania zależą od indywidualnych preferencji. Suszarki najczęściej posiadają środkową część i dodatkowe “skrzydełka”, których można użyć gdy w środku miejsca nie starcza lub chcemy zachować większe odstępy pomiędzy różnymi mokrymi ubraniami. Obecnie w trosce o ergonomię i oszczędność miejsca powstaje wiele suszarek, które po rozłożeniu zajmują mało miejsca, a potrafią pomieścić wiele. Takie produkty często wykorzystują rozwiązania polegające na stworzeniu różnych pięter w suszarce.

Oczyść powietrze

W poprzedniej części myśleliśmy o usuwaniu zabrudzeń przez pranie. Podczas prania możemy także używać środków takich jak płyn do płukania, które zapewnią nam przyjemny zapach. Co z zapachem poza upranymi materiałami, czyli tym będącym wszechobecnym w naszym mieszkaniu. Czym są oczyszczacze powietrza i do czego służą? Jest to urządzenie zwykle o charakterze przenośnym, które pozwala oczyszczać powietrze z brzydkich zapachów, kurzu, zarodników pleśni, wirusów, alergenów, roztoczy, smogu czy dymu papierosowego i innym zanieczyszczeń mogących negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Świadomość jakie jest powietrze, których oddychamy, a także jak przeciwdziałać negatywnym skutkom pewnych części składowych powietrza, pozwala na poprawę jakości życia. Jakie jest działanie oczyszczaczy do powietrza? Zazwyczaj tego typu urządzenia są wyposażone w wentylatory i filtry oczyszczające. Funkcje, które pozwalają na dobroczynne działanie urządzenia są powiązane z wykorzystywanymi technologiami. Użycie filtrów węglowych i HEPA pozwala na optymalne działanie. Węgiel aktywny zawarty w filtrach świetnie radzi sobie nie tylko z nieprzyjemnymi i uciążliwymi zapachami, ale także pozwala skutecznie walczyć z lotnymi związkami organicznymi będącymi nie tylko problemem związanym z obniżeniem komfortu, ale także poważnym zagrożeniem dla zdrowia wytworzonym przez czynniki naturalne wraz z ingerencją człowieka na przykład spalanie liści tytoniu – palenie papierosów. Wybierając oczyszczacz do powietrza powinniśmy wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe oraz preferencje. Im więcej funkcji i lepsze działanie, tym prawdopodobnie wyższa cena urządzenia oraz wyższy pobór energii elektrycznej, mimo to warto inwestować we własny komfort. Wiele różnorodnych cenowo propozycji można znaleźć wyszukując oczyszczacze powietrza na Ceneo.

Świadomy i zadowolony

Zależy nam na kształtowaniu świadomych postaw konsumenckich tak, aby wybrane opcje stwarzały zadowolenie, dlatego zachęcamy do podejmowania każdorazowej refleksji na temat tego jakie są nasze potrzeby. Będąc świadomym potrzeb i dostępnych rozwiązań, możemy zastanowić się nad tym, który z nich będzie najlepiej spełniać pożądane przez nas funkcje. Wybieraj świadomie!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*