Jaki nóż japoński wybrać?

[REKLAMA]

Noże japońskie charakteryzują się niezwykłą ostrością, gdyż zrobione są ze stali. Typ stali, proces jej produkcji, a także szlifowanie i hartowanie mają wpływ na jakość noży. Noże japońskie ostrzy się tylko na kamieniach ceramicznych, które są moczone w wodzie. Więcej na temat noży japońskich i kamieni do ich ostrzenia znajdziesz poniżej.

Najważniejsze typy noży japońskich — krótki przegląd modeli

Gyuto jest pierwszym typem noży i jego kształt przypomina wersję japońską. Jest to typ uniwersalny, który służy do krojenia mięsa, szatkowania i filetowania. Usuba jest nożem ostrzonym dwustronnie, który przypomina tasak i posiada cienkie ostrze, dzięki któremu można siekać i kroić warzywa. Santoku używany jest przez szefów kuchni, gdyż jest wielofunkcyjny i służy do większości prac kuchennych. Używa się go do krojenia, plastrowania i szatkowania. Yanagiba używany jest przez mistrzów sushi. Dzięki długiemu i wąskiemu ostrzu jest idealne do krojenia i plastrowania sushi. Deba charakteryzuje się ciężkim i grubym ostrzem, dzięki któremu służy do oprawiania ryb, odcinania ogonów i łbów, a także filetowania. Najlepsze noże japońskie są długowieczne i będą w użyciu przez wiele lat. Do ostrzenia noży potrzeba odpowiednie akcesoria. Wysoka jakość noża będzie zależeć od takich czynników jak: jakość stali, balans noża, metoda wykonania ostrza, ostrość i rękojeść. Najważniejsza jest funkcjonalność wybranego noża i wygodne oraz pewne trzymanie go, dzięki czemu można łatwo nim operować.

Kamień do ostrzenia noży — gwarancja długowieczności

Kamienie wodne są idealną ostrzałką do noży kuchennych. Są one wybierane ze względu na niezwykłą ostrość i precyzję cięcia. Przed opuszczeniem zakładu produkcyjnego japońskie noże kuchenne są poddawane procesowi ostrzenia przy użyciu kamieni do ostrzenia. Przed użyciem trzeba namoczyć kamień na kilka minut w wodzie i dbać o to, aby był zawsze wilgotny. Może japońskie zyskują swoją ostrość dzięki zastosowaniu specjalnego kąta nachylenia ostrzałki.  Wodny kamień do ostrzenia noży to także doskonałe sprzęt do ostrzenia dłut czy nożyczek. Jeśli ostrze dłuta jest wyszczerbione, warto użyć grubszego kamienia – 80 do 700. Bardzo ważnym aspektem jest, aby nie zmieniać fabrycznego kąta ostrza. Podczas właściwego ostrzenia dłuta na kamieniu wykorzystuje się gradację od 800 do 3000. Drobniejsze kamienie służą do usuwania gratu (4000-6000) i polerowania (8000 i więcej). Ostrzenie noży pod odpowiednim kątem zapewni nożom niezawodne użytkowanie przez wiele lat.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*