Pieprz jest fundamentem światowego handlu przyprawami, będąc zarazem Królem Przypraw. To właśnie dla pieprzu były organizowane dalekie wyprawy zamorskie. Pieprz przez długi czas pełnił rolę środka płatniczego, zastępując pieniądze. Zapłata woreczkami z wyliczonymi ziarenkami pieprzu przez dziesięciolecia była czymś normalnym. Pieprz był tak wysoko ceniony, że pojedyncze, zagubione ziarenko było poszukiwane przez wiele godzin.
Pieprz czarny
Pieprz w swojej naturalnej postaci występuje jako pomarszczone ziarenka. Aby uzyskać najbardziej popularny czarny pieprz, zbiera się, a następnie suszy niedojrzałe jagody. Pojedyncze ziarenka uzyskują średnicę ok 5 mm. Pieprz czarny ma najbardziej intensywny smak, a najwyżej cenione gatunki pieprzu to Malabar oraz Tellicherry.
Inne gatunki pieprzu
Pieprz jest również dostępny jako pieprz zielony oraz czerwony i biały. Gatunki te pozyskuje się zbierając ziarna pieprzu w różnym stadium dojrzewania i poddając je procesowi suszenia w różnych temperaturach. Tak m.in. powstaje pieprz zielony, który jest suszony w niskiej temperaturze. Dużą popularnością cieszy się również pieprz cytrynowy, idealnie nadający się do ryb. Można go sporządzić samemu, gdyż jest to mieszanka pieprzu czarnego albo białego oraz kwasku cytrynowego, zmielonej skórki z cytryny oraz niewielkiej ilości kurkumy, dla uzyskania ładnego koloru.
Przechowywanie pieprzu
Pieprz najlepiej używać kiedy jest świeżo zmielony i serwowany bezpośrednio na jedzenie. Przechowywać go należy w szczelnych pojemnikach, na przykład słoiczkach. Samodzielne przygotowanie pieprzu kupionego w ziarnach, powinno nastąpić przez ich zmielenie w młynku lub rozbicie w moździerzu.
polecam pieprz zielony jest bardzo smaczny 🙂
Podobno to naturalny antybiotyk w dodatku ułatwiający trawienie. Uwielbiam pieprz pod każdą postacią i nigdy nie szczędzę go sobie przy przygotowywaniu posiłków.
Pieprz ułatwia trawienie. Dlatego dodaję go prawie do każdej potrawy.