W ostatnich latach bardzo widocznie zauważyć można trend na zdrowe i naturalne jedzenie. Codziennie powstają nowe blogi lub kanały na Youtubie promujące diety, które w głównej mierze oparte są na naturalnych produktach. Często usłyszeć można stwierdzenie, że zdrowa dieta to dobra dieta ponieważ nie tylko wpłynie na samopoczucie, ale również na dostarczenie do organizmu wszelkich niezbędnych składników w odpowiedniej ilości.
Szybki, zdrowy i pełnowartościowy posiłek – czy to możliwe?
Owsianka jest bardzo uniwersalną pozycją w dietetycznym menu, dzięki możliwości jej przyrządzenia na ciepło idealnie wpisze się na pozycję pierwszego śniadania, natomiast przyrządzona na zimno sprawdzi się jako drugie śniadanie lub deser. Owsianka posiada jeszcze wiele innych atutów, przede wszystkim zapobiega miażdżycy. Owsianka dostarcza awentramidów czyli substancje bioaktywne których głównym celem jest zapobieganie przed tworzeniem się złogów tłuszczowych. Poza zapobieganiem, jest ona również cennym źródłem błonnika. Owies, czyli główny składnik owsianki jest rekordzistą spośród zbóż pod względem zarówno zawartości błonnika jak i jego rozpuszczalności w wodzie. Poziom rozpuszczalności błonnika bezpośrednio przekłada się na obniżenie cholesterolu we krwi a tym samym na utrzymanie w dobrej kondycji układu krwionośnego. Owsianka zawiera w sobie bardzo duże pokłady witaminy B6 oraz witaminy B1 które odpowiadają za pamięć i koncentrację oraz za utrzymanie organizmu gotowego do działania i poprawną kondycję włosów, skóry i paznokci.
Owsianka jest również bardzo dobrym pokarmem dla aktywnych osób ponieważ nie zawiera dużej liczby kalorii jednocześnie zawierając ogromną wartość odżywczą.
Jak można przygotować owsiankę?
Owsiankę można przygotować w oparciu o wodę, jak również o mleko. Zależy to od indywidualnych preferencji i możliwości żywieniowych poszczególnych osób. Dla smakoszy bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybór owsianki opartej na mleku – czyli przyrządzanej w klasyczny sposób, natomiast osoby które nie tolerują laktozy lub mleko nie jest ich ulubionym pokarmem mogą wybrać owsiankę przyrządzaną na wodzie. Dzięki uniwersalności można w niej zastosować ogromny zakres dodatków, rozpoczynając od dżemu czy przypraw a kończąc na innych dowolnych dodatkach ziołowych czy suszonych owoców.
Z czego składa się owsianka?
Owsianka składa się w głównej mierze z węglowodanów, tłuszczy, białek i błonnika. 100 gram zawiera około 78 kalorii, co jest bardzo niewielką wartością w porównaniu do wartości odżywczych jakie zapewnia. Jest również doskonałym źródłem witamin, zawiera duże ilości wapnia, żelaza oraz magnezu, a także fosfor, cynk i potas które mają bardzo duże znaczenie w codziennej diecie.
Dzieci uwielbiają, ja też. Zmieniam tylko dodatki i się nie nudzić.
Owsianka – śniadanie mistrzów! Ja osobiście polecam na soku owocowym. Dodajemy bakalii, owoców wg uznania. Pycha. Poza tym działa alkalizująco na organizm. Jest to bardzo ważne, gdyż większość pokarmów, głównie przetworzonych, działa kwasotwórczo.
Uwielbiam owsiankę 🙂 Czasami jak wiem, że rano nie mam czasu to przygotowuję ją wieczorem. Wkładam do lodówki i rano jest śniadanko pyszne i zdrowe z mnóstwem witamin z owoców.
Uwielbiam owsiane z mlekiem i owocami. Pychotka. Chociaż owsiane wolę na podwieczorek niż na śniadanie.
Owsiankę można jeść na tyle różnych sposobów, że mam wrażenie, że nigdy się nie znudzi. Ja często jem z bananem i gorzką czekoladą.