Kuchnia molekularna czyli smak w formie piękna

Kuchnia molekularna to dla wielu abstrakcja. Chociaż z pozoru dania sprawiają wrażenie chemicznych, to w rzeczywistości powstają z naturalnych produktów. W kuchni molekularnej nie ma miejsca na sztuczne barwniki i konserwanty. Wszystko co dzieje się na talerzu, powstaje dzięki wiedzy kucharza z zakresu fizyki. Co warto wiedzieć o kuchni molekularnej?

Czym jest kuchnia molekularna?

Jeśli chodzi o dziedzinę kulinarną, taką jak kuchnia molekularna co to wielu ludzi się zastanawia. Nie jest to nic innego jak gotowanie dań, które łączą w sobie sztukę, fizykę i chemię. Potrawy prezentują się wyjątkowo i zaskakująco. Dania wytrawne podaje się w postaci pianki, syropów czy lodów. Ważne jest nadanie potrawie zaskakującej formy oraz jej piękna prezentacja. To modernizm gastronomiczny podany na talerzu.

Dla kogo jest kuchnia molekularna? Przede wszystkim dla pasjonatów gastronomii, którzy są spragnieni nowych smaków. Kuchnia molekularna to atrakcja dla wielbicieli sztuki, którzy mogą podziwiać arcydzieło na własnym talerzu. Jednak gastronomia molekularna daje duże możliwości ambitnym kucharzom.

Sprawdź: https://www.thefood.pl/blog/kuchnia-molekularna/

Przykładowe techniki kuchni molekularnej

Kuchnia molekularna powstała dzięki konkretnym technikom, które pozwalają na niepowtarzalny wygląd i wyjątkową strukturę dania. Przykładowe techniki gastronomii molekularnej to:
żelowanie — jest to technika, która pozwala zmienić każdy płyn w substancję żelową. Daje to nie tylko ładny efekt wizualny, ale również ciekawe wrażenia podczas spożywania posiłku.
emulgacja — to technika, w której wykorzystuje się emulgator w celu połączenia dwóch składników w jedną substancję, np. oleju z wodą.
sferyfikacja — pozwala zmienić płyn w wiele niewielkich kuleczek przypominających kawior. Taka forma składników potrafi nadać daniu nutę artystycznego wyglądu.
ciekły azot — jest to substancja, która robi wrażenie na gościach w restauracjach. Ciekły azot nie tylko w ekspresowym tempie zmienia konsystencję dania, ale również wytwarza efektowną parę wokół potrawy.
piankowanie — zmienianie produktów spożywczych w pianę nie jest nowością. Jednak zadziwiające staje się to w momencie, w którym pianką staje się zupa.
aromatyzowanie — jest to nadawanie daniu wyjątkowego smaku, często niepasującego do określonego dania.

Przepisy kuchni molekularnej: https://www.thefood.pl/blog/kuchnia-molekularna-przepisy/

Kuchnia molekularna to gratka dla pasjonatów sztuki kulinarnej. Możliwość spożywania nietypowo wykonanego posiłku jest fantastyczna. Jednak gastronomia molekularna to szansa dla kucharzy z pasją, którzy pragną wykazać się i pozostawić część swojej duszy na talerzu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*