Kawa to niebywale popularny napar, po który sięga wiele osób – zwłaszcza z samego rana, tuż przed pracą. Z pewnością znajdą się osoby, które nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Pomimo popularności kawy jest wiele związanych z nią kwestii, które nadal pozostają tajemnicą. Poznaj 5 rzeczy, których na pewno nie wiesz o kawie!
1. Niegdyś picie i posiadanie kawy było zabronione
Jak wskazują historyczne zapisy, w Arabii na początku XVI wieku duchowni islamscy uznali, że kawa jest szkodliwa i co więcej – niezgodna z Koranem. Do całkiem podobnych wniosków doszedł sułtan Konstantynopola, który ogłosił kawę napojem heretyckim. Także i katoliccy duchowi uznali ten napój za szatański.
W 1777 roku zakazano importu kawy w Prusach. Wówczas król uznał, że jest zbyt droga, a co się z tym wiąże – zbyt wiele pieniędzy wypływa do innych państw.
2. Nazwa kawy wzięła się od arabskiego słowa
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto wymyślił nazwę kawy? Otóż wzięła się ona od starego arabskiego słowa „gahwah”, które w naszym języku oznacza nic innego jak „usuwający zmęczenie”, czy też „siła podnosząca”.
Sam wyraz „kawa” oznacza m.in. napój, który spożywamy, ale również ziarno, owoce, jak i drzewo.
3. Kawa jest owocem
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak kawa jest owocem. Kawa rośnie w tropikach, m.in. w takich obszarach, jak Afryka, Azja, Ameryka Środkowa czy Południowa. I choć potocznie określamy kawę jako ziarno, to tak naprawdę jest owocem, a dokładniej jagodą. Swoim wyglądem przypomina nieco czereśnię lub wiśnię, ma bardzo podobną barwę. W środku znajdują się najczęściej dwa ziarna, które do siebie przylegają i są otoczone słodkim miąższem.
Oczywiście kawa w takiej formie poddawana jest wielu obróbkom. Po jej zebraniu, kawę się suszy, myje, pali i ewentualnie mieli. Można ją również spakować jako kapsułki do kawy, tak jak robi to, jeden z największych producentów tego typu kawy, Nespresso.
4. Kawę podaje się… nawet z pieprzem
Ilość sposobów podawania kawy jest tak naprawdę nieograniczona. Istnieje wiele interesujących metod, charakterystycznych m.in. dla narodowości. Przykładowo, mieszkańcy Etiopii dodają do kawy szczyptę soli. Marokańczycy lubą z kolei dodawać do naparu ziarnko pieprzu, czego Polacy z pewnością nie są w stanie sobie wyobrazić!
Egipcjanie piją prostą, mocną kawę, Belgowie czasem dodają do niej czekolady, a Austriacy – bitą śmietanę. Kawę z czekoladą lubią pić również Niemcy i Szwajcarzy.
5. Przedawkowanie kofeiny nie jest wcale proste
Czy kiedykolwiek słyszałeś o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą przedawkowanie kofeiny? Okazuje się, że może być naprawdę groźne. I jednocześnie nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Aby przedawkować kofeinę, przeciętny człowiek musiałby wypić 100 kubków kawy lub 60 filiżanek espresso. Tymczasem dreszcze czy uczucie niepokoju to objawy, które pojawiają się już po wypiciu 6-7 kaw lub 3-4 mocniejszych. O przedawkowanie kawy naprawdę trudno. Każdy jest inny i ilość wypijanej kawy powinien dostosować do swojego stanu zdrowia. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także czekoladzie, herbacie, czy napojach energetycznych.
Dodaj komentarz