Rytuał związany z piciem wina opiewa w kilka ważnych elementów. Istotne znaczenie ma nie tylko temperatura tytułowego alkoholu, ale także posiłek do jakiego jest serwowany oraz forma podania. W tym miejscu spotykamy się z kolejnym czynnikiem – rodzajem wina. To także ma ogromne znaczenie, co wielokroć podkreślają restauratorzy oraz eksperci. Dziś skupimy się na winach półwytrawnych i odpowiemy na pytania – do jakich posiłków idealnie wkomponuje się wino półwytrawne, w jakiej temperaturze smakuje najlepiej oraz – w jakich kieliszkach należy je serwować.
Wino półwytrawne – co warto o nim wiedzieć?
Wino jest formą napoju alkoholowego uzyskiwanego w procesie fermentacji moszczu (świeżo wyciśniętego soku) winogronowego. Podstawowym kryterium w określaniu rodzajów win jest zawartość cukru. Jeśli chodzi o wina półwytrawne to owa zawartość nie może przekroczyć 12g/l oraz 18g/l pod warunkiem, że całkowita kwasowość wyrażona jest w gramach kwasu winowego na litr i wynosi nie więcej niż 10g poniżej zawartości cukru resztkowego. Poza winami półwytrawnymi wyróżniamy ponadto wina wytrawne, słodkie oraz półsłodkie.
W czym podajemy wino półwytrawne?
Zarówno wina wytrawne, jak i półwytrawne czerwone pijemy w kieliszkach o bardzo podobnym kształcie. Są to kieliszki nieco niższe od tych dedykowanych winom białym oraz słodkim – deserowym. Warto podkreślić, że korona jest bardziej zaokrąglona – nóżka z kolei niższa. Wino bez względu na jego kolor, tudzież rodzaj powinno podawać się w szkłach przezroczystych i gładkich. Wspomniane rodzaje podawać należy w temperaturze pokojowej – 16-20 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o wina półwytrawne – białe – znakomicie komponują się z rybami, owocami morza oraz delikatnymi mięsami. W przypadku tych czerwonych mogą być one rewelacyjnym uzupełnieniem subtelnych deserów. O podstawowych zasadach doboru win można dowiedzieć się na podstawie strony internetowej – http://wineavenue24.pl//.
Dodaj komentarz