Nadciśnienie tętnicze jest powszechną dolegliwością, z którą na co dzień zmaga się nawet co trzecia osoba. Nie u każdego jest ono jednak wykryte, dlatego warto regularnie badać ten parametr, aby w razie, kiedy zacznie się u nas rozwijać taki stan, móc z nim walczyć. Nadciśnienie jest przyczyną wielu groźnych chorób takich jak udar mózgu, zawał czy niewydolność nerek, dlatego nie należy zwlekać z jego leczeniem. Jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
Zioła na nadciśnienie
Nadciśnienie diagnozowane jest w sytuacji, kiedy na dwóch wizytach lekarskich w odstępie pewnego czasu nasze skurczowe ciśnienie krwi wynosi powyżej 140 mm Hg, a rozkurczowe 90. Taka dolegliwość może objawiać się na przykład potliwością, zawrotami głowy, kołataniem serca, a nawet nudnościami i omdleniami lub nie dawać żadnych sygnałów, dlatego warto regularnie mierzyć ten parametr.
Uzupełnieniem terapii lekowej są zioła na nadciśnienie. Każdorazowo rozpoczęcie ich stosowania należy skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z poszczególnymi preparatami. Zioła od wieków są cenione ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. W przypadku nadciśnienia jednym z najskuteczniejszych jest głóg zarówno w formie kwiatu jak i owocu, który działa rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia przepływ krwi.
Jemioła pospolita z kolei ma właściwości moczopędne, rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa częstotliwość skurczów serca, obniżając ciśnienie krwi. Wśród popularnych ziół stosowanych przy nadciśnieniu można wymienić również owoc róży, ziele ruty, serdecznika, mniszka, ostrzysz długi, szałwię czerwoną, rumianek czy liście melisy.
Dieta na nadciśnienie
Stosowana dieta i masa ciała mają duży wpływ na nadciśnienie. Z tego powodu osoby otyłe cierpiące na tę dolegliwość, obniżając swoją wagę już o 10%, redukują ryzyko wystąpienia np. migotania przedsionków. Zmagając się z nadciśnieniem, warto ograniczyć ilość spożywanej soli, która odpowiada za poziom sodu we krwi odpowiedzialny za szereg procesów regulujących ciśnienie. W naszym jadłospisie powinny za to znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które korzystnie działają na układ krążenia. Znajdziemy je na przykład w oleju lnianym.
W walce z nadciśnieniem pomoże nam również zrezygnowanie z papierosów i alkoholu, które zwiększają ryzyko powstania chorób układu krążenia. Ważna jest również codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna, ponieważ wpływa ona korzystnie na nasze serce i ciśnienie, a dodatkowo pomaga nam utrzymać właściwą masę ciała i metabolizm lipidów. Warto również zwrócić uwagę czy pojawienie się u nas nadciśnienia nie ma związku z długotrwałym stresem i tłumionymi emocjami.
Dokładnie, nadciśnienie to poważny problem. Niektórzy ludzie latami nie zdają sobie sprawy, że na nie cierpią. Dlatego warto mieć w domu ciśnieniomierz i kontrolować co jakiś czas ciśnienie.