Większość Polaków samodzielnie przygotowuje posiłki dla siebie i rodziny. Codzienne gotowanie w domu jest mocno zakorzenione w naszej kulturze. W restauracjach, czy barach jadamy raczej okazjonalnie. Aby dania były smaczne i zdrowe, nie wystarczy dobry przepis i zaangażowanie w ich przygotowanie. Niezbędne są również wysokiej jakości garnki.
Dobre garnki powinny być nie tylko ładne i wygodne w użytkowaniu, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia i trwałe. Wybór dostępnych w sklepach garnków i patelni jest ogromny. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane, wielkością i designem. Ceny zestawów garnków wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Sprawdź, jakie garnki wybrać, aby przygotowywane przez Ciebie dania były zawsze pyszne i zdrowe.
Rodzaje garnków
Choć zakup naczyń kuchennych, szczególnie garnków, to często znaczne obciążenie dla domowego budżetu, to jednak wybranie najtańszej opcji nie jest najlepszym pomysłem.
Dlaczego warto zdecydować się na zakup wysokie jakości garnków?
Po pierwsze dlatego, że garnki kupuje się na lata. Aby nie trzeba ich było często wymieniać, warto zainwestować w naczynia wykonane z dobrej jakości sprawdzonych materiałów.
Niezwykle ważna jest również kwestia bezpieczeństwa użytkowania. Niestety wiele najtańszych garnków wyprodukowanych zostało z niskiej jakości materiałów, które szybko ulegają zużyciu. Często zdarza się, że mimo widocznych uszkodzeń, nadal używamy garnka, rondla, czy patelni. Tymczasem nigdy nie powinniśmy tego robić, ponieważ niejednokrotnie jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Dotyczy to na przykład garnków ze słabej jakości powierzchnią teflonową, która szybko ulega zniszczeniu, czy naczyń aluminiowych.
Warto poznać specyfikę najpopularniejszych rodzajów garnków, aby móc dokonać świadomego zakupu naczyń, które będą bezpieczne dla zdrowia i posłużą nam przez długie lata.
- Garnki z powłoką ceramiczną.
Są to bez wątpienia jedne z najlepszych garnków dostępnych na rynku. Ich powierzchnia jest gładka i trwała. Nie ulega przebarwieniom i jest odporna na uszkodzenia.Garnki z powłoką ceramiczną są bardzo bezpieczne, ponieważ nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością. Można więc w nich bez obaw przygotowywać również potrawy kwaśne, które często negatywnie oddziaływają z metalowymi naczyniami.
Nowoczesne garnki tego typu to najlepszy wybór, gdy w domu są małe dzieci, alergicy lub osoby przewlekle chore.
Ogromną zaletą jest również to, że niereaktywna powłoka ceramiczna garnków nie powoduje zmiany smaku i zapachu przygotowywanych potraw, w związku z tym są one po prostu pyszne.
- Garnki stalowe.
Garnki wykonane ze stali to również bardzo dobry wybór. Są one trwałe i bezpieczne w użytkowaniu. Jest to tańsza opcja niż garnki z powłoką ceramiczną, a potrawy w nich przygotowywane są równie smaczne. Ponadto wybór garnków tego typu jest bardzo szeroki. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych rodzajów naczyń.Wybierając garnki stalowe, pamiętajmy, aby szukać tych, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów odpornych na korozję, trwałych i higienicznych. Taką gwarancję dadzą nam garnki ze stali nierdzewnej oraz garnki ze stali szlachetnej. - Garnki emaliowane.
Jest to tania, zdrowa i higieniczna opcja, jednak takie naczynia mają jedną dużą wadę- nie są zbyt trwałe. Garnki emaliowane są wykonane ze stali węglowej pokrytej warstwą emalii. Niestety decydując się na ich zakup, musimy pamiętać o ich ostrożnym używaniu, ponieważ emalia dosyć łatwo odpryskuje i ulega zadrapaniom. Lepiej więc gotując w nich nie używać ostrych sztućców takich jak widelce, czy noże i unikać silnego uderzania na przykład nabierką, czy łyżką do mieszkania o ścianki garnka.
Musimy się też liczyć z tym, że emalia z czasem może ulec trwałym przebarwieniom. Do jej zafarbowania może dojść szczególnie podczas przyrządzania dań zawierających silnie barwiące warzywa, czy przyprawy na przykład takie jak buraki lub kurkuma.
Ich zalety, oprócz korzystnej ceny, to szybkie nagrzewanie się i ładny wygląd. Garnki emaliowane to więc zdrowa, estetyczna i niedroga opcja, ale niestety nietrwała.
- Garnki żeliwne.
To jeden z najbardziej wytrzymałych i odpornych rodzajów garnków. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Mawia się nawet, że garnki żeliwne są wręcz niezniszczalne.Jest to także bardzo zdrowa opcja, ponieważ ten rodzaj garnków jest produkowany bez użycia żadnych toksycznych substancji.
W garnkach żeliwnych gotuje się bardzo dobrze, ponieważ równomierne rozprowadzają oraz długo utrzymują ciepło. Nie powodują również istotnych mian w smaku i zapachu przyrządzanych potraw.
Do wad garnków żeliwnych możemy zaliczyć ich wysoką cenę, a także ich wagę. Niestety wszelkie naczynia wykonane z żeliwa są bardzo ciężkie. Dlatego codzienne użytkowanie takich garnków i patelni może być na dłuższą metę bardzo uciążliwe. Warto jednak mieć w domu solidną dużą brytfannę, czy patelnię żeliwną, której będziemy używać na specjalne okazje.
- Garnki aluminiowe.
Garnki wykonane z aluminium cieszyły się ogromną popularnością jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Są one tanie, bardzo lekkie i szybko się nagrzewają.Obecnie jest ich w sprzedaży bardzo niewiele, a zainteresowanie nimi również jest małe. Jest to spowodowane głównie ich niską trwałością oraz, tym, że gotowanie w nich nie jest zbyt zdrowe.
Niestety podczas przyrządzania potraw w garnkach aluminiowych dochodzi do reakcji chemicznych z żywnością. Jest to przyczyną między innymi szybkiego utleniania się witaminy C zawartej w warzywach i owocach.
Aluminiowa powierzchnia garnków przyczynia się również do zmiany smaku i zapachu dań. Niekiedy jest ona bardzo wyraźna.
Ponadto absolutnie nie powinno się w aluminiowych garnkach przygotowywać kwaśnych potraw na przykład takich z kapustą kiszoną, czy octem, ponieważ pod wpływem działaniu kwasu cząsteczki aluminium przedostają się do żywności, co może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia.
- Garnki miedziane.
Miedziane naczynia nie należą do takich, są one jednak bardzo trwałe i niezwykle dekoracyjne.Opinie o tego typu garnkach są bardzo podzielone. Ich zwolennicy twierdzą, że gotowanie w nich ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie, natomiast przeciwnicy są zdania, że ich codzienne użytkowanie może doprowadzić nawet do zatrucia miedzią. Jedno jest pewne- nie należy w nich gotować potraw kwaśnych, ponieważ wchodzą one w reakcję z miedzią.
Do wad garnków miedzianych, poza ich niekiedy bardzo wygórowaną ceną, możemy zaliczyć również:
– trudność w pielęgnacji- niestety miedź łatwo ciemnieje, co powoduje, że garnki trzeba regularnie czyścić, co jest dosyć kłopotliwe. Wymaga to zastosowania specjalnych środków rozpuszczających patynę na przykład soli wymieszanej z sokiem z cytryny lub octem.
– wyraźny wpływ na smak, zapach, a nawet kolor potraw. Niestety dania gotowanie w miedzianych garnach mogą mieć bardzo specyficzny metaliczny posmak, do którego nie każdy jest się w stanie przyzwyczaić. Ponadto miedź wpływa też na kolor dań, na przykład zdecydowanie uwydatnia kolor zielony, a także powoduje, że czerwone czy pomarańczowe dania ciemnieją, a ich kolor jest zbliżony do brunatnego.
- Garnki szklane.
Ten rodzaj garnków z roku na rok zyskuje na popularności. Garnki szklane są nie tylko piękne i pozwalają na efektowne gotowanie (widać w nich jak na dłoni potrawy przez cały okres gotowania), ale uznawane są również za najbardziej ekologiczne i najzdrowsze.Są one wykonane z wysokiej jakości szkła hartowanego. Jest ono łatwe w recyklingu i nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością. Podczas produkcji takich garnków nie są wykorzystywane żadne szkodliwe dla zdrowia ani środowiska naturalnego związki. Ponadto szkło w żaden sposób nie zmienia, smaku, wyglądu ani zapachu przygotowywanych dań.
Choć garnki szklane nie należą do najtańszych, to ich cena nie jest również bardzo wysoka. Z pewnością jest to tańsza opcja niż garnki z powłoką ceramiczną, czy takie wykonane ze stali szlachetnej.
Garnki ze szkła są trwałe, jednak gotując je i myjąc, trzeba wykazać się większą delikatnością i ostrożnością, niż w przypadku naczyń metalowych.
Kompletujemy praktyczny zestaw garnków
Często zakupu garnków dokonujemy bez głębszego zastanowienia się, co niekiedy skutkuje zaleganiem w szafkach kuchennych przez całe lata niektórych typów garnków. Okazuje się bowiem, że pewnych modeli garnków używamy bardzo rzadko, lub wręcz wcale po nie nie sięgamy.
Często więc zakup dużych gotowych zestawów garnków nie ma sensu. Lepiej zastanówmy się, jakich rodzajów garnków używamy najczęściej na co dzień i tych kupmy najwięcej. Z kolei w przypadku tych używanych sporadycznie, na przykład raz w roku przy okazji świąt, wystarczy zakupić pojedyncze sztuki.
Praktyczny zestaw garnków, który warto skompletować, powinien składać się z takich elementów jak:
- Standardowe garnki obiadowe.
Takich garnków będziemy używać najczęściej. Zaopatrzmy się więc w kilka dobrej jakości trwałych garnków o pojemności od 2 do 5 litrów. Przydadzą się do codziennego gotowania zup, warzyw, ziemniaków, makaronu, ryżu i wielu innych dań.W tej kategorii garnków warto również uwzględnić co najmniej jeden garnek do gotowania na parze. Przyda się, ponieważ krótko gotowane na parze warzywa są najzdrowsze. Możemy go też wykorzystać do przygotowania takich dań jak na przykład pyzy. - Małe rondelki.
Te niewielkie garnki z rączką o pojemności maksymalnie 2 litrów są niezwykle praktyczne. Większość z nas korzysta z nich niemalże każdego dnia. Często nazywa się je garnkami śniadaniowymi. Przydadzą się do gotowania jajek, parówek, owsianki, czy podgrzewania mleka.
- Duży garnek typu kociołek.
Wielki garnek (powyżej 5 litrów) z pewnością przyda się, jeśli nasza rodzina jest wyjątkowo liczna. Jest on również niezastąpiony podczas świąt na przykład do przygotowania dużej porcji pysznego bigosu, czy gulaszu. Przydadzą się również w czasie robienia zapraw w słoikach na zimę. Warto mieć w domu 1-2 duże kociołki. - Brytfanna.
Choć wiele osób rezygnuje z jej zakupu, to jednak warto mieć takie naczynie w domu. Jest ono bardzo funkcjonalne. W dobrej jakości brytfannie na przykład żeliwnej lub ze stali szlachetnej możemy nie tylko gotować, ale również piec w piekarniku. Przyda się więc do wszelkiego rodzaju gulaszy, mięs, zapiekanek, czy dań jednogarnkowych.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu garnków?
Podczas zakupu garnków nie kierujmy się wyłącznie względami estetycznymi. Podejdźmy do sprawy również praktycznie i rozsądnie, a będziemy się cieszyć dobrej jakości garnkami przez lata.
Zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:
- trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne,
- wysoka jakość użytych materiałów oraz dobre wykonanie,
- właściwości termiczne. Garnek powinien szybko się nagrzewać i długo trzymać ciepło.
- łatwość pielęgnacji. Wybierajmy garnki, które łatwo utrzymać w czystości. Jeśli mamy zmywarkę, sprawdźmy przed zakupem, czy wybrane przez nas garnki można w niej czyścić.
- bezpieczeństwo użytych materiałów. Kupujmy tylko garnki dobrej jakości- najlepiej takie z certyfikatami bezpieczeństwa. Będziemy mieć wówczas pewność, że do naszych potraw nie będą przenikać żadne szkodliwe dla zdrowia substancje.
- uniwersalność. Nie kupujmy garnków o nietypowych kształtach i rozmiarach. Są one po prostu mało praktyczne. Z reguły rzadko się ich używa, trudno tez na przykład dobrać do nich nową pokrywkę w razie popsucia się starej.
Ważną kwestią jest też tutaj kolor garnków. Te w krzykliwych barwach, choć może są akurat hitem sezonu, za kilka lat mogą po prostu zupełnie nie pasować do wystroju naszej kuchni. Pamiętajmy, że garnki mają nam służyć przez lata. Dlatego warto wybrać raczej stonowane uniwersalne barwy, które będą pasować do kuchni również po zmianie koloru ścian, mebli, czy dodatków.
Pamiętajmy, że zakup garnków na bazarku, czy na jakiś mało wiarygodnych prezentacjach to kiepski pomysł. Lepiej wybrać się do dobrego sklepu czy hurtownii z wyposażeniem kuchni i tam wybrać wysokiej jakości garnki sprawdzonych producentów.
Nie zapomnijmy też o konieczności dopasowania naczyń do gotowania do rodzaju posiadanej przez nas kuchenki. Trzeba wziąć pod uwagę to, że niektóre sprzęty wymagają zastosowania specjalnych rodzajów garnków – na przykład garnki na indukcję przeznaczone do kuchenek indukcyjnych. Używanie nieodpowiednich garnków może w tym przypadku doprowadzić nawet do poważnego uszkodzenia płyty indukcyjnej.
Dodaj komentarz