Płyt do zabudowy akurat nie brakuje. Jedni postawią na płytę indykcyjną, inni wybiorą elektryczną, a kolejni gazową. Która z nich z uwagi na rodzaj będzie więc najlepsza? Wiele zależy tu od rodzaju instalacji, jaka znajduje się w kuchni. Przy instalacji gazowej należy postawić na płytę gazową, przy jej braku – na elektryczną, ceramiczną lub indukcyjną.
Płyta gazowa
Jak nie trudno się domyślić płyta gazowa jest wyposażona w palniki gazowe. Co kluczowe, jest tańsza w zakupie i eksploatacji. Pozwala również na szybką regulację temperatury. Przy takiej płycie niezbędne jest jednak podłączenie specjalnej wentylacji w pomieszczeniu, w którym się ona znajduje. Oczywiście współczesne płyty gazowe, np. ELECTROLUX KGG6407K, są w pełni bezpieczne. Wszystko dlatego, że posiadają one zabezpieczenie przeciwpyłowe, które odcina samoczynnie gaz, jeżeli płomień przypadkowo zgaśnie.
Płyta elektryczna
Jest to płyta z palnikami elektrycznymi. Z reguły są to spiralne grzałki pokryte warstwą żeliwa o zróżnicowanej średnicy, którymi steruje się za pomocą pokręteł. Sama moc grzałki może być różna, a więc wyróżnia się krążki standardowe i szybko grzejne. Niestety, takie płyty są trudniejsze w czyszczeniu. Poza tym są one mniej oszczędne, przynajmniej porównując je z płytami ceramicznymi. Przykładem takiej płyty jest model AMICA PE0720.
Płyta ceramiczna
Wygodnym i nowoczesnym urządzeniem jest płyta ceramiczna. Ma ona gładką i płaską powierzchnię, która wykonana jest z odpornej ceramiki. Pod nią znajdują się elementy grzejne, którymi najczęściej są spirale elektryczne lub lampy halogenowe. Co istotne, nowoczesne płyty ceramiczne gwarantują doskonałą zdolność przewodzenia ciepła. Poza tym są one również łatwe w kontroli, dzięki przyciskom dotykowym. Droższe modele mają nawet czujniki smażenia i gotowania. Obecnie to jedne z najpopularniejszych płyt grzejnych na polskim rynku. Przykładem takiej płyty jest model EHF16240XK od firmy Electrolux.
Płyta indukcyjna
Indukcyjna płyta do zabudowy to urządzenie oparte na nowoczesnej technologii pozwalającej wiele oszczędzić na zużyciu energii. Płyty takie nagrzewają się przez zmienne pole elektromagnetyczne, wymieniając energię między generującymi je cewkami a garnkiem. Ciepło jest tu wytwarzane tylko na dnie naczynia, a nie na powierzchni płyty, dzięki czemu są one również bezpieczne. Największą zaletą płyt indukcyjnych jest szybsze gotowanie i smażenie, jak również niższe zużycie energii elektrycznej. Płyta indukcyjna (np. BOSCH PUE611BB2E) jest też łatwa w czyszczeniu i bezpieczna.
Płyta gazowo-indukcyjna
Rozwiązaniem dla niezdecydowanych domowników może być płyta łącząca dwa różne źródła ciepła, na przykład indukcyjne pola grzewcze oraz palniki gazowe. Jest to ciekawe rozwiązanie również z uwagi na to, że z płyty skorzystać można wówczas, kiedy nie ma dostępu do jednego z mediów (gazu lub prądu). Nawet wtedy praca na takiej płycie jest możliwa.
Pamiętać należy, że niezależnie od wyboru montaż płyt do zabudowy powinien mieć miejsce tylko w meblach, które się nie odkształcają i nie odbarwią się pod wpływem temperatury. Wiele płyt znaleźć można w ofercie sklepu https://www.mediaexpert.pl/.
Dodaj komentarz