Jagnięcina to jeden z najdelikatniejszych i najsmaczniejszych gatunków mięs, jakie możemy znaleźć w kuchni. Właśnie dlatego dzisiaj zajmiemy się propozycją podania jagnięciny, która zachwyci wszystkich gości nie tylko swoim smakiem, ale także Twoją kulinarną finezją. Dowiedz się, jak przygotować rewelacyjne szaszłyki jagnięce z orzeźwiającym sosem miętowym!
Jagnięcina – jaki rodzaj jagnięciny najlepiej nada się do szaszłyków?
Szaszłyki, niezależnie od tego czy jagnięce, wołowe czy wieprzowe, przeważnie robi się z mięsa mielonego i również zakłada to nasz dzisiejszy przepis. W związku z tym najlepiej będzie wybrać taki rodzaj jagnięciny, który najlepiej nadaje się do mielenia. Najlepszym wyborem w tej kwestii będzie łopatka jagnięca. Jest to najbardziej otłuszczony kawałek jagnięciny, jednak w tym przypadku jest to zaleta – mięso jagnięce i tak jest z zasady chude, natomiast zmielenie mięsa z większą ilością tłuszczu doda potrawie więcej smaku.
Jakich składników będziemy potrzebować, by przygotować szaszłyki jagnięce?
Do przygotowania szaszłyków z jagnięciny będziemy potrzebować:
- 500g mielonej łopatki jagnięcej;
- 4 ząbki czosnku;
- pół małej, drobno poszatkowanej cebuli;
- pieprz;
- sól;
- kmin rzymski;
- szczypta kurkumy – kurkuma jest mocnym barwnikiem, więc jeśli dodamy jej więcej, musimy liczyć się ze zmianą koloru szaszłyków na bardziej żółtawy;
- papryka słodka w proszku;
- papryka ostra w proszku – osoby, które lubią pikantne dania, mogą dodać jej więcej.
Do przygotowania sosu będą nam potrzebne:
- dwie szklanki gęstego jogurtu – można użyć jogurtu typu naturalnego lub typu greckiego;
- kilkanaście liści świeżej mięty – nasza roślina koniecznie musi być świeża, jeśli zależy nam na orzeźwiającym efekcie sosu;
- kilka kropel soku z cytryny;
- pieprz;
- sól.
Szaszłyki jagnięce – jak je przygotować?
Kiedy mamy już zgromadzone wszystkie niezbędne składniki, możemy się brać do gotowania. Zanim jednak zaczniemy, należy wspomnieć, że szaszłyki jagnięce można przygotować zarówno na patelni, jak i w piekarniku – to, którą opcję wybierzemy, powinno zależeć tylko od naszych preferencji.
- Zacznijmy od usmażenia cebuli i czosnku – moglibyśmy dodać je do szaszłyków także bez żadnej obróbki, ale mogłoby to poskutkować ich nierównomiernym wypieczeniem i różną twardością. Najlepiej będzie więc przesmażyć cebulę wraz z czosnkiem do miękkości, zanim pomieszamy je z mięsem i przyprawami.
- Po usmażeniu cebuli i czosnku możemy połączyć je z mięsem i resztą przypraw. Warto poświęcić chwilę na równomierne wymieszanie całości, co pozwoli na uzyskanie gładkiej konsystencji mięsa.
- Z masy mięsnej formujemy długie paski, które następnie nabijamy na patyczki do szaszłyków.
- Kiedy nasze szaszłyki są już przygotowane, zostaje nam tylko ich obróbka termiczna. W przypadku smażenia na patelni sprawa jest nieco prostsza – szaszłyki wystarczy włożyć na rozgrzaną patelnię i obsmażyć je po dwie minuty z każdej ze stron. W przypadku pieczenia szaszłyków w piekarniku najlepszą opcją będzie ustawienie 180 stopni przez pierwsze pół godziny, następnie włączenie termoobiegu na ostatnie dziesięć minut. Zapewni nam to, że nasze szaszłyki będą miały idealnie chrupiącą skórkę.
- Żeby przygotować sos miętowy, wystarczy połączyć wszystkie składniki razem i odstawić całość do lodówki na około godzinę. Miętę najlepiej będzie drobno poszatkować.
Dobór odpowiednich składników do gotowania jest również ważny, co sam przepis. Miejsce, gdzie można znaleźć jagnięcinę najwyżej jakości jest sklep Meatfarm, które dostarcza mięso głównie do lokalów gastronomicznych, ale obecnie oferta jest dostępna również dla klienta indywidualnego.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Dodaj komentarz