Mięso indycze jest dziś coraz popularniejsze, regularnie wypierając między innymi drób. Nie bierze się to z niczego. Nie ulega wątpliwości, że mięso z indyka jest nie tylko smaczne, ale niesie też w sobie wiele innych korzyści. Co sprawia, że mięso z indyka jest tak wartościowe dla organizmu?
Skąd wziął się indyk?
W pierwszej kolejności spróbujmy przybliżyć historię samego indyka. Tak więc według historyków indyk w Europie pojawił się na początku XVI wieku, kiedy sprowadzić mieli go portugalscy lub hiszpańscy odkrywcy.
O ile początkowo był uznawany za potrawę luksusową, którą spotkać można było jedynie na stołach w bogatych domach, z czasem zagościł wśród klasy średniej. Obecnie jest już mięsem cenionym przez całe społeczeństwo bez wyjątku. Jako że jesteśmy w Europie, nie sposób nie wspomnieć, że na Starym Kontynencie produkuje się około 40% światowego zapotrzebowania na mięso indycze. Poza naszym krajem produkcja indyka skoncentrowana jest w pięciu innych krajach Europy, którymi są Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Anglia.
Co przemawia za mięsem z indyka?
Mięso z indyka jest po prostu zdrowe. Przede wszystkim ma wysoką zawartość białka, co pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, ale też w budowie masy mięśniowej. Dlatego właśnie po mięso indycze sięgać powinni wszyscy ci, którzy kilka razy w tygodniu uczęszczają na siłownie.
To nie wszystko, ponieważ indycze filety bez skóry to też niska zawartość tłuszczów nasyconych. Jest to istotne dlatego, że ograniczenie spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych sprzyja w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Jeżeli dodamy do tego, że mięso z indyka to źródło potasu (prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz ciśnienie krwi), fosforu (prawidłowy metabolizm, utrzymanie zdrowych kości i zębów, funkcjonowanie błon komórkowych), widać, że to mięso o wielu zaletach.
Ponadto to źródło witaminy D (pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i mięśni, w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, a także bierze udział w procesie podziału komórek, pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu) oraz witamin B6 (utrzymanie prawidłowego metabolizmu, funkcjonowanie układu nerwowego) i B12 (utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, pomaga w produkcji czerwonych krwinek). Dodatkowo w mięsie indyczym znaleźć można ryboflawinę B2, która pomaga zachować zdrową skórę, a ponadto przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Z drugiej strony mięso z indyka zawiera mało sodu, co sprzyja utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Nie ulega więc wątpliwości, że mięso z indyka to wiele korzyści prozdrowotnych. Oczywiście to także duże możliwości na płaszczyźnie kulinarnej. Przepisów nie brakuje, a indyka można przygotować na wiele różnych sposobów. Rzecz jasna należy zadbać, aby było to mięso od renomowanych dostawców. Warto pamiętać, że mięso indycze, które można znaleźć na półkach sklepowych to zawsze mięso ze sprawdzonych hodowli. Unia Europejska kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo żywności oraz odpowiedzialność producentów na każdym etapie łańcucha żywnościowego. To zasada kontroli jakości „od pola do stołu”.
Przepis na pierś z indyka w sosie ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
Składniki:
- podwójnapierś z indyka;
- 150 g świeżego lub mrożonego szpinaku (w liściach);
- 200 g śmietany (18 lub 30 proc.);
- kilka suszonych pomidorów;
- olej roślinny;
- 3 ząbki czosnku;
- gałka muszkatołowa;
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Umyj i osusz pierś z indyka papierowym ręcznikiem.
- Usuń błonki i kostki, po czym pokrój w mniejsze kawałki.
- Wyciśnij czosnek w wyciskarce.
- Dopraw mięso połową czosnku wraz z oliwą, solą i pieprzem, po czym odstaw na pół godziny.
- Podsmaż mięso z każdej strony tak, aby się ścięło.
- Zdejmij mięso z patelni i postaw pod przykrywką.
- Umyj i wrzuć szpinak na patelnię, na której smażyłeś mięso. Dodaj czosnek, odrobinę wody i duś przez chwilę, a następnie dodaj pokrojone suszone pomidory.
- Wlej śmietanę do kubka, dolej odrobinę wody z patelni i dobrze rozmieszaj, a następnie stopniowo wylej na patelnię całą śmietanę.
- Zamieszaj zawartością patelni z liśćmi szpinaku, dodaj gałkę muszkatołową, sól i pieprz do smaku.
- Dodaj przesmażone mięso, wymieszaj je z sosem i duś przez 2-3 minuty.
- Skończyłeś, smacznego!
Bardzo uwielbiam mięso z drobiu. Według mnie jest zdrowsze niż wieprzowe. A przepis bardzo ciekawy. Przy najbliższej okazji wyprubuje.