Perlator do baterii kuchennej – czym jest i co daje?

[REKLAMA]

Gdy kupujesz baterię do kuchni lub łazienki, najczęściej ma ona już zamontowany perlator. Jego rola jest bardzo ważna. Ta niewielka końcówka wylewki do baterii kuchennej odpowiada za znaczne oszczędności wody w domu. Co to jest perlator, jak działa i gdzie warto go stosować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Perlator do wody – budowa i zasada działania

Oszczędzanie wody to temat popularny od parunastu lat, który ostatnio tym bardziej zyskuje na aktualności. Coraz mniejsze ilości opadów i wysychanie wód gruntowych zmuszają nas do świadomego korzystania z naturalnych zasobów. W tym pomaga nam m.in. małe urządzenie na kran, jakim jest perlator.

Pod tą nazwą kryje się sitko do baterii kuchennej lub umywalkowej wkręcane w końcówkę wylewki. Perlatory występują także w słuchawkach prysznicowych oraz w bateriach wannowych. To nieduże urządzenie ma w środku siateczkę, która rozbija strumień wody, wpływając na jej mniejsze zużycie.

Ze względu na działanie można wyróżnić perlatory napowietrzające oraz tzw. igiełkowe. Te pierwsze są bardziej popularne. Woda przepływa przez siateczkę w ich wnętrzu, gdzie miesza się z powstającymi w wyniku ciśnienia pęcherzykami powietrza. Dzięki temu strumień ma większą objętość i dużą siłę, mimo że jego ilość jest znacznie ograniczona. Takie urządzenie jest też określane jako aerator – od przedrostka aero, oznaczającego powietrze.

Perlator igiełkowy działa trochę inaczej. Ma bardzo drobne sitko z szerzej rozstawionymi otworami, które rozdzielają strumień. Zmniejsza on ilość wypływającej wody oraz jej ciśnienie.

W niektórych modelach są przełączniki, które umożliwiają korzystanie z ciągłego strumienia wody lub prysznica. To przydaje się np. podczas mycia zlewozmywaka. Przepustowość perlatorów jest różna – w zależności od budowy ograniczają wypływ wody od 8, 5 do nawet 2 litrów na minutę.

Bateria stalowa Kernau KWT 39 ELASTIC GOLD NANO
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/bateria-kwt-39-elastic-gold-nano.html)

Sposób montażu perlatora

Ze względu na sposób montażu perlatory dzielimy na te z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym. Pierwszy typ pasuje zwłaszcza do starszych baterii. Końcówka ich wylewki ma często widoczny wystający gwint. Natomiast nakładka z sitkiem ma gwint wewnątrz. Dlatego wkręca się perlator na kran kuchenny albo umywalkowy. Inaczej wygląda perlator z gwintem zewnętrznym. Jest on wkręcany do środka wylewki. Ten typ jest wykorzystywany w nowszych modelach baterii.

Najczęściej perlator już jest zamontowany w kupowanej baterii, ale można go wymienić na lepszy model. Chcąc to zrobić, najpierw zorientuj się, jaki gwint jest w wylewce. Wtedy dopasujesz odpowiedni model urządzenia. Podczas montażu przyda Ci się kluczyk do perlatora. To sprytne urządzenie pomoże Ci uchwycić napowietrzacz i wykręcić go, nie uszkadzając powłoki kranu. Często takie klucze są uniwersalne i mają parę oczek pasujących do różnych średnic perlatorów.

Z czego jest zrobiony perlator?

Ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane, rozróżniamy trzy rodzaje perlatorów:

  • metalowe
  • plastikowe
  • silikonowe

Metalowe perlatory są szeroko dostępne w każdym markecie budowlanym. Dlatego konsumenci często kupują te produkty. Jednak wykonanie najtańszych modeli często jest niedokładne, a oszczędności wody mogą być mniejsze niż przy zastosowaniu lepszych urządzeń. Metalowe elementy, jeśli nie są odporne na rdzewienie, mogą szybko się zniszczyć. Łatwiej też odkłada się na nich kamień i częściej trzeba je czyścić.

Perlatorów wykonanych z plastiku i silikonu korozja na pewno nie dotyczy. Poza tym są łatwiejsze w czyszczeniu. Zwłaszcza silikonowe perlatory są trwałe i łatwo pozbyć się z nich kamienia.

Bateria stalowa Kernau KWT 05A PO BLACK METALLIC/CHROME
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/bateria-stalowa-kwt-05a-po-black-metallic-chrome.html)

Jak wygląda perlator do baterii?

W zależności od tego, do jakiej wylewki jest montowany, perlator może różnie wyglądać. Często są to małe nakrętki – czasem nawet niewidoczne po wkręceniu do wylewki. Najczęściej są w uniwersalnym, chromowanym wykończeniu. Oprócz samej nakrętki mogą też mieć ruchomą przedłużkę z sitkiem zamontowanym na jej końcówce. Te modele są wygodne przy starszych kranach, które są zbyt wysoko umieszczone.

Jakie kolory poza chromem może mieć perlator?

  • czarny
  • biały
  • złoty

Oraz inne barwy, jeśli jest dołączony do baterii w nietypowym kolorze.

Jakie są zalety korzystania z sitka do kranu?

Perlator w kranie wydaje się obecnie niezbędnym elementem wyposażenia. Gdy kupujesz baterię, przeważnie jest ona już sprzedawana z zamocowanym perlatorem. Najczęściej to model dobrze dopasowany do jej wyglądu i zastosowania. Jego głównym zadaniem jest zmniejszenie ilości wody, którą zużywasz. Jednak są również inne zalety korzystania z perlatora. Aeratory napowietrzające strumień sprawiają, że jest on bardziej miękki i delikatniejszy dla rąk. Dodatkowo zatrzymują kamień oraz zanieczyszczenia, a czasem nawet mają w sobie wbudowane filtry. Dzięki temu woda z kranu jest zdrowsza i zostawia mniej zacieków na zlewie oraz naczyniach.

Dodatkowo taka końcówka do baterii kuchennej kieruje strumień w odpowiednim kierunku. To zapobiega chlapaniu wody na boki i jej marnowaniu. Niektóre perlatory do baterii mają wbudowany od spodu przycisk, którym łatwo możesz zablokować strumień wody. Przydaje się to wtedy, gdy nie chcesz zamykać na chwilę kranu, np. podczas mydlenia naczyń albo rąk. Wystarczy, że wciśniesz guzik, zamiast później ponownie ustawiać temperaturę wody. Niby taka czynność trwa tylko chwilę, ale w dłuższym czasie przynosi bardzo duże oszczędności.

 Bateria granitowa Kernau KWT 06A PO SAND
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/kwt-06a-po-sand.html)

Gdzie się sprawdzi perlator do baterii?

Perlatory najczęściej są montowane w zlewozmywaku, umywalce łazienkowej oraz ewentualnie w słuchawce prysznicowej. Kran w kuchni jest bardzo często używany – do mycia naczyń, a także produktów spożywczych oraz do napełniania wodą garnków, dzbanków i czajników. Najlepiej wyposażyć go w perlator napowietrzający, bo w tym miejscu potrzebny jest obfity strumień wody pod większym ciśnieniem, który będzie płynął w miarę szybko. Jeśli nie chcesz się denerwować, nie instaluj modelu, który mocno ogranicza przepływ wody.

Równie często jest wykorzystywana bateria umywalkowa. Jeśli nie przeszkadza Ci wolniejsze wypływanie wody, możesz rozważyć do niej montaż perlatora igiełkowego. Niezależnie od jego rodzaju najważniejsze jest to, żeby zapewniał oszczędności.

Takie sitko również spełni swoje zadanie w słuchawce prysznicowej. Jednak tutaj przydadzą się modele z przepustowością ok. 8 lub 6 litrów na minutę. Dzięki temu dokładnie się umyjesz w krótszym czasie. Finalnie więc i tak zaoszczędzisz.

Perlator do baterii wannowej to kwestia gustu. Jeśli jesteś fanem kąpieli w pianie, to nie ma znaczenia, czy zainstalujesz kran z perlatorem. I tak zużyjesz tyle samo wody do napełnienia wanny. Natomiast zmarnujesz na to więcej czasu. Jeśli jednak nie masz w łazience umywalki, to rozwiązanie jest uzasadnione. Wybór zależy od Twoich preferencji.

Jak wyczyścić perlator?

Niezależnie od rodzaju materiału, z którego jest wykonany perlator, każdy model co jakiś czas wymaga czyszczenia. Gromadzący się kamień i drobinki z rur mogą zatykać jego wylot, utrudniając przepływ wody. Jak wyczyścić sitko w kranie? Przede wszystkim należy je wykręcić z wylewki i przepłukać pod bieżącą wodą, lejąc ją od drugiej strony siateczki. W ten sposób pozbywasz się nagromadzonych zanieczyszczeń. Aby dokładniej usunąć brud, użyj szczoteczki do zębów. Lepsze modele dają się rozkładać – dzięki temu możesz umyć każdy element osobno.

Jeśli perlator ma na sobie dużo kamienia, wykorzystaj do jego czyszczenia ocet. Metalowe części możesz spokojnie zanurzyć w gorącej wodzie z octem. Przy okazji sprawdź, czy nie pojawiła się na nich rdza.

Czasem perlator jest mocno zniszczony albo zardzewiały. Wtedy lepiej już go nie używać. Pamiętaj, że chcesz korzystać z dobrej jakościowo wody. Jednak nie oznacza to, że czeka Cię wymiana baterii w zlewie. Wystarczy dokupić podobny perlator do kranu i samodzielnie go zamontować.

Bateria granitowa Kernau KWT 07A DEEP BLACK
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/bateria-kwt-07a-deep-black.html)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*