Jeść czy nie jeść nabiału?

[REKLAMA]

Jedni krzyczą: „Trzeba jeść nabiał, bo kości buduje!”, drudzy odpowiadają: „A co to za nabiał? Tylko organizm zakwasza!”. Na temat jedzenia nabiału dyskusje nie cichną, głównie za sprawą jego jakości. Niektórzy nic sobie z tego nie robią i nabiał jedzą, niektórzy całkowicie wykluczają ze swojej diety, a jeszcze inni zastępują wegańskimi produktami. Kto ma rację?

Jakość polskiego nabiału

Dawniej, wiadomo, mleko i jego przetwory tj. sery, twarogi pochodziło od krowy. Dziś różnie z tym bywa i dlatego krążą żarty, że dziś pijemy mleko pochodzące od pewnego sympatycznego owada lub że płyn w kartonach to tylko woda zabarwiona na biało. Są mleczarnie, które dostarczają produktów wątpliwej jakości, ale są też takie, na szczęście w większości, które produkują przetwory mleczne cenione za granicą tj. serek homogenizowany, maślanka luksusowa. Kraje zachodnie cenią to, że nabiał nie zawiera chemii, że podczas jego produkcji zachowane są  tradycyjne technologie i najwyższe standardy higieny. Zdecydowanie nie mamy czego się wstydzić, a wręcz przeciwnie – mamy powód do dumy.

Jeść nabiał czy nie?

Zdrowy, smaczny, pełnowartościowy zdecydowanie powinien się znaleźć w diecie każdego z nas. Bogaty w białko, w mikro -, makroelementy i witaminy (D3 oraz z grupy B) sprawia, że prawidłowo rośniemy, mamy mocne zęby i kości, że łatwiej nam utrzymać prawidłową wagę ciała, nie skacze nam ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Wbrew obiegowym opiniom spożywanie nabiału nie przyczynia się do chorób serca, cukrzycy, zakwaszenia organizmu czy nowotworów.

Ale ja nie lubię mleka…

Nie każdy jest wielbicielem mleka, nie każdy może i powinien je pić. Wybór produktów mlecznych jest ogromny – dzieci mogą sięgnąć po jogurt albo serek homogenizowany waniliowy, dorośli po serek wiejski lub kefir. W upały pragnienie ugasi lekkostrawna maślanka naturalna, a śmietana lub jogurt naturalny bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Nawet ci, którzy cierpią na nietolerancję laktozy nie muszą kombinować i bez problemu nabędą masło, mleko a nawet lody nie zawierające tego cukru.

Nabiał ma pozytywny wpływ na zdrowie – jego walory smakowe i zdrowotne są doceniane na całym świecie od początku cywilizacji. Oczywiście, jak to ze wszystkim bywa – jego niedobór i nadmiar szkodzi. Ile zatem powinniśmy go spożywać? Dietetycy zalecają, by w naszej diecie pojawiały się 2-3 porcje nabiału. Pokryje to 80% dziennego zapotrzebowania na wapń, a ten, jak wiadomo, pozyskujemy także z innego rodzaju pokarmu tj. nasion, pestek i warzyw.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*