Właściwości prozdrowotne miodu manuka

[REKLAMA]

Nie da się ukryć, że miód niesie w sobie wiele właściwości prozdrowotnych. Rodzajów miodów jest jednak tak wiele, że niestety, nie każdy miód jest równie dobry na płaszczyźnie zdrowia. Jeżeli skupiać się na tych najlepszych, a przecież na zdrowiu nie należy oszczędzać, najlepszy jest miód manuka. Co takiego niesamowitego jest w tym miodzie?

Skąd pochodzi miód manuka?

Manuka to nazwa wywodząca się z języka Maorysów. W przełożeniu na język polski to w zasadzie miód pochodzący z drzewa herbacianego. Maorysi to grupa etniczna do leczenia wykorzystująca go po raz pierwszy. Krzew, z którego wytwarza się miód manuka, pochodzi bowiem z Nowej Zelandii. Obecnie jednak jest on już doskonale znany na całym świecie, a to wszystko dzięki jego niesamowitym i unikalnym właściwościom.

Miód manuka zawiera w sobie niezwykle wysoką zawartość MGO. To methylglyoxal decydujący o tym, jak duże właściwości lecznicze posiada miód. O ile tradycyjne miody mają do 10 mg MGO na 1 kilogram, o tyle w miodzie manuka stężenie MGO jest co najmniej 10-, a nawet 50-krotnie wyższe.

Gdzie kupić miód manuka?

Miód manuka dostępny jest w słoiczkach, np. na stronie miodymanuka.pl. Jednak oferta produktów, w jakich występuje sam miód manuka, jest znacznie szersza. Obecnie sprowadza się ona już nie tylko do czystego miodu, ale również innych produktów, np. pasty do zębów czy cukierków.

Właściwości miodu manuka

Przede wszystkim miód manuka wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego, gdyż reguluje florę bakteryjną jelit. Przy wykorzystaniu miodu manuka leczyć można m.in.: wrzody żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy czy zespół nadwrażliwego jelita. Poza tym ten unikalny miód pomaga w walce z bakteriami, które są odpowiedzialne za infekcję układu pokarmowego, zapalenie gardła, błony śluzowej, zatok itp. Jakby tego było mało, miód manuka wspomaga gojenie się zmian na skórze. Między innymi stosuje się go przy występowaniu trądziku.

Jak spożywać miód manuka?

Miód manuka działa najlepiej, kiedy spożywa się go na czczo. Wystarczą 2-3 łyżeczki dziennie zaraz po przebudzeniu, choć równie dobrze można go spożywać w takich samych ilościach tuż przed zaśnięciem. Jednocześnie miód manuka może być rozpuszczany w szklance wody, np. z sokiem z cytryny lub dodawany do pokarmów.

Jeżeli miód manuka jest wykorzystywany przy kuracji antytrądzikowej, na leczone miejsca nakłada się go 2-3 razy dziennie, o ile to możliwe przykrywając opatrunkiem. Nie należy się również martwić możliwym nasileniem objawów lub bólem. Może się on pojawić w pierwszych dniach kuracji, ale po kilkudziesięciu godzinach następuje wyraźna poprawa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*