[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]
Kuchnia to już nie tylko pomieszczenie, gdzie możemy raczyć się pysznymi obiadami wraz z rodziną. W wielu kuchniach znaleźć można między innymi bary i wyspy. Jeżeli kuchnia ma taką strefę, znaleźć się w niej powinny również stołki barowe. Wybór stołków barowych do kuchni jest dziś naprawdę bardzo duży i dzięki temu każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać stołek barowy, z czego powinien on być wykonany i jaką musi mieć wysokość.
Jaką wysokość powinien mieć stołek barowy?
Niepodważalnym faktem jest, że stołki barowe są różne pod względem kolorów czy kształtów. To samo dotyczy ich wysokości. To, jak wysoki jest stołek barowy, zależy między innymi od wysokości wyspy. Optymalnie, jeżeli wyspa ma 110 centymetrów wysokości. W takiej sytuacji osoba, która będzie stać przy takiej wyspie, czuje się komfortowo. Jednak zdarza się, że barek nie jest osobną wyspą, ale przedłużeniem zabudowy kuchennej. W takiej sytuacji zwykle ma ona wysokość 90 centymetrów.
Można założyć, że siedzisko stołka kuchennego powinno znajdować się około 30 centymetrów poniżej blatu. Dlatego, jeżeli ma to być kuchenny stolik, wysokość 65 cm często będzie wystarczająca. Jednak tylko wówczas, kiedy barek jest przedłużeniem zabudowy. Jeżeli to wyspa z blatem na wysokości 110 centymetrów, stolik kuchenny musi mieć siedzisko znacznie wyżej. Wówczas optymalnie, jeżeli siedzisko takiego krzesła znajduje się na wysokości ok. 80 centymetrów.
Stołki barowe do kuchni to nie tylko siedzisko. Oprócz tego powinny one mieć podpórkę pod stopy. Tutaj również wiele zależy od wysokości samego stołka. Zakłada się, że taka podpórka musi znaleźć się na wysokości ok. 40 centymetrów poniżej siedziska.
Samo siedzisko również może być różne. Najlepiej, jeżeli jest to siedzisko o średnicy ok. 40 centymetrów, ewentualnie kwadrat o boku 40 centymetrów. Zdarza się, że to siedzisko z niskim oparciem, dzięki czemu hoker zapewnia podparcie lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa. Jednak siedzisko może być inne, mając wyższe oparcie, a nawet podłokietniki. Nie jest to norma, ale często stołki barowe mają regulowaną wysokość i są obrotowe. Dzięki temu, szczególnie dzięki możliwości regulacji wysokości, są to bardziej uniwersalne krzesła do kuchni. Kwestią indywidualną jest wygoda, ale taki stołek powinien być jak najbardziej komfortowy, zwłaszcza jeżeli przy barze spędzamy długie minuty. Na komfort wpływ może mieć też kształt podstawy. Najłatwiejsze w przesuwaniu są stołki o kilku, najlepiej trzech lub czterech nogach. To często również stołki do kuchni lżejsze niż hokery na jednej nodze.
Jaki styl stołka do kuchni?
Niezależnie od tego, w jakim stylu została wykończona kuchnia, na rynku bez trudu znajdziemy stołki barowe optymalne do wnętrza. Jak łatwo się domyślić, największą ofertę stanowią nowoczesne stołki do kuchni. Jednak bez trudu znaleźć można stołki barowe do wnętrz wyposażonych w stylu klasycznym i rustykalnym. Jest trudniej, jeżeli stołki znajdują się przy wyspie oddzielającej kuchnię od salonu, a oba pomieszczenia są wykończone w innym stylu. Wówczas, jako że są one widoczne z salonu, powinny pasować także do tej części domu czy mieszkania.
Zwróćmy też uwagę na materiał wykonania. Na przykład nogi mogą być stalowe lub drewniane. Podobna różnorodność wygląda z siedziskami, które wykonuje się z różnych materiałów. Raz siedzisko może być metalowe, innym razem – drewniane, a kolejnym wykończone wygodnym i miękkim siedziskiem tapicerowanym.
Hoker drewniany, plastikowy czy skórzany – co wybrać?
Zdarza się, że stołek barowy jest wykonany z kilku różnych materiałów. Można powiedzieć więcej i stwierdzić, że takie stołki występują bardzo często. Jednak wcale nie jest to żadna reguła, dlatego na rynku znajdzie się również hokery wykonane z jednego materiału. Najczęściej są to krzesła drewniane, plastikowe czy skórzane.
- Stołki barowe drewniane – bardzo często stosowany materiał do wykonywania stołków barowych. Trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem uniwersalnym, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Szczególnie że spotyka się hokery różne pod względem gatunku i zabarwienia drewna. W klasycznych wnętrzach na bardziej eleganckie wyglądają hokery wykonane z ciemniejszego drewna. Jeżeli kuchnia jest wykończona w nowoczesnym stylu, lepszym wyborem będą jaśniejsze krzesła, na przykład wykonane w stylu skandynawskim. Bardzo często to stołki dość lekkie i łatwe w przesuwaniu, ponieważ mają cztery nogi. W przypadku siedziska również może ono być wyłącznie drewniane, ale płyta może też być pokryta tkaniną czy skórą, zwykle ekologiczną.
- Stołki barowe plastikowe – wbrew temu, co się może wydawać, tworzywo sztuczne jest materiałem dość wytrzymałym. Poza tym to materiał plastyczny, a więc hokery z plastiku mogą mieć finezyjne kształty. Łatwo jest je również utrzymać w czystości, co nie jest bez znaczenia, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że znajdują się one w kuchni. Najczęściej plastikowe hokery znajdują zastosowanie w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.
- Stołki barowe skórzane – skóra to rzecz jasna materiał bardzo elegancki. Pamiętajmy jednak, że siedziska stołków barowych zwykle nie są skórzane. Najczęściej jest to skóra ekologiczna. To materiał słabszej jakości, aczkolwiek nowoczesne ekoskóry są dość odporne między innymi na ścieranie i wilgoć. To także materiał łatwy w utrzymaniu w czystości. Takie stołki barowe doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, ale sprawdzą się także w kuchniach klasycznych, szczególnie jeżeli ich podstawa jest drewniana.
Podsumowując, stołki barowe są bardzo różne i każdy powinien znaleźć hoker, który będzie optymalny do jego kuchni. Bez problemu można kupić stołek do kuchni idealny dla wysokości wyspy i stylu, w jakim kuchnia została wykończona. To samo dotyczy materiału wykonania. Nie bez znaczenia jest również to, że takie krzesła są dostępne w różnej grupie cenowej, aczkolwiek zawsze należy liczyć się tutaj z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych za każde krzesło barowe.
Dodaj komentarz